Pod koniec lutego Biuro Prasowe MSZ przekazało PAP, że dotychczasowa dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie Hanna Radziejowska została odwołana ze stanowiska. Komisaryczną dyrektorką placówki została wtedy Małgorzata Bochwic-Ivanowska.

Bochwic-Ivanovska we wrześniu 2016 r. została wicedyrektorem Instytutu Polskiego w Berlinie.

Reklama

Małgorzata Bochwic-Ivanovska (ur. w 1975 r. w Warszawie) - ukończyła lingwistykę stosowaną (język niemiecki i francuski) na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2000-2002 studiowała politologię na Freie Universitat w Berlinie, w latach 2001-2005 pracowała w niemieckiej Fundacji Federalnej "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" zajmującej się wypłacaniem odszkodowań ofiarom III Rzeszy. W Fundacji była odpowiedzialna za merytoryczną kontrolę decyzji dotyczących wypłat odszkodowań, współpracę międzynarodową z organizacjami partnerskimi, jak również kontakty z różnymi instytucjami w Niemczech i za granicą. Wspierała także działania obszaru PR Fundacji.

Od powrotu do Polski w 2006 r. pracowała jako nauczyciel i tłumacz, między innymi dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Przetłumaczyła kilkanaście książek z języka niemieckiego i francuskiego na polski. W 2012 r. została tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego. W 2013 r. ukończyła kurs prawa niemieckiego i europejskiego w Szkole Prawa Niemieckiego UW i Uniwersytetu Friedricha Wilhelma w Bonn, z którą następnie współpracowała jako wykładowca. Poza językiem niemieckim i francuskim, posługuje się biegle angielskim, macedońskim, bułgarskim i serbsko-chorwackim.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska