Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,39 proc., do 24.262,51 pkt.

S&P 500 zyskał 1,28 proc. i wyniósł 2.663,42 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 1,71 proc., do 7.209,62 pkt.

W górę indeksy ciągnął Apple, którego akcje zyskały prawie 4 proc. Warren Buffet poinformował w piątek, że jego fundusz Berkshire zwiększył w pierwszym kwartale zaangażowanie w koncern technologiczny o 75 mln akcji do 235 mln, co czyni go trzecim największym udziałowcem w firmie.

Znany inwestor powiedział ponadto, że Berkshire po I kw. 2018 r. nie posiada już akcji IBM.

Powoli do końca zmierza sezon wyników. Relatywnie lepiej od spółek ze Starego Kontynentu radzą sobie ich konkurenci zza Oceanu.

Wśród 408 spółek z S&P 500, które do piątkowego otwarcia podały swoje wyniki, 80 proc. przebiło konsensus dla zysku. Z wyliczeń Bank of America Merill Lynch wynika, że w Europie tylko 46 proc. spółek może pochwalić się wyższym od oczekiwań zyskiem, co jest najsłabszym wynikiem od 2013 r.

Kluczową publikacją makroekonomiczną piątku był raport z rynku pracy USA za kwiecień, który zaskoczył niższymi od oczekiwań odczytami.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w kwietniu wzrosła o 164 tys. wobec oczekiwanych 193 tys. Trzymiesięczna średnia wskaźnika wyniosła 208 tys.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w kwietniu o 0,1 proc. mdm i 2,6 proc. rdr. Oczekiwano 0,2 proc. mdm i 2,7 proc. rdr, po rewizji w dół danych za marzec do 0,2 proc. mdm i 2,6 proc. rdr,

Stopa bezrobocia spadła w USA w kwietniu do 3,9 proc., o 0,2 pkt. proc., przebijając barierę 4,0 proc. (czyli konsensus) po raz pierwszy od 2000 r.

Stopa bezrobocia U-6, obejmująca pracujących na część etatu, którzy woleliby pełny wymiar godzin oraz osoby bez pracy, które chciałyby podjąć zatrudnienie, ale nie poszukują go aktywnie, spadła do 7,8 proc. z 8,0 proc.

Bezpośrednio po danych 10-letnie Treasuries umocniły się o 3 pb. do 2,91 proc., jednak później osłabiły się o 4 pb. do 2,945 proc.

Dolar z kolei, z lekkim opóźnieniem, zareagował na dane umocnieniem - mierzący siłę USD względem koszyka indeks DXY ustanowił nowy tegoroczny szczyt 92,9 pkt., a EUR/USD nowe minimum w 2018 r. czyli 1,1911.

Ekonomiści oceniają, że dane pasują do obecnej fazy cyklu koniunkturalnego i nie przeszkodzą amerykańskiej Rezerwie Federalnej w kontynuacji podwyżek stóp procentowych.

"Aktualne przyrosty miejsc pracy są zbieżne z 2,5-3 proc. wzrostem gospodarczym w II kw. oraz ze scenariuszem podwyżki stóp proc. w kwietniu" - ocenili w komentarzu do payrolls ekonomiści Wells Fargo.

"Odczyt NFP jest w normie z punktu widzenia bieżącej fazy cyklu. Stopa bezrobocia jest natomiast zgodna z oczekiwaniami członków FOMC (3,8 proc. w 2018 r.). Niepokoić może wciąż jedynie umiarkowany wzrost wynagrodzeń, ale w kontekście ostatniego wzrostu inflacji oraz wyższego od oczekiwań wzrostu PKB w I kw. 2018 r. (2,3 proc. kdk - PAP) uważamy, że FOMC podniesie stopy w czerwcu (w całym roku przedział dla stopy fed funds wzrośnie w sumie o 100pb)" - uważają z kolei ekonomiści PKO BP.

W komunikacie po środowym posiedzeniu Rezerwy oceniono, że inflacja w ujęciu rocznym "będzie poruszała się blisko symetrycznego 2-proc. celu w średnim terminie" - napisano w komunikacie. Rynek odczytał to jako sygnał na tolerowanie lekkiego przestrzelenia 2-proc. celu inflacyjnego.

Fed uważa, że w ujęciu rocznym zarówno zasadnicza miara inflacji, jak też inflacja bazowa "zbliżyły się do 2-proc."

Preferowana przez Fed miara inflacji - bazowy deflator spożycia prywatnego (PCE) - wzrósł w marcu do 1,9 proc. rdr. z 1,6 proc. To najwyższy odczyt od początku 2017 r.

>>> Polecamy: