Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,01 proc., do 24.360,21 pkt.

S&P 500 stracił 0,03 proc. i wyniósł 2.671,92 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował 0,02 proc., do 7.266,90 pkt.

Uwaga rynków finansowych skierowana była na Biały Dom w oczekiwaniu na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o przyszłości porozumienia nuklearnego z Iranem.

Prezydent Donald Trump powiedział zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi przeciekami, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Teheranem, a "potężne sankcje" wobec Iranu wchodzą w życie.

Porozumienie z Iranem z 2015 roku było w "samej swej istocie" nieudane. Mamy dowody, że Teheran pracował na programem nuklearnym mimo podpisania tej umowy - powiedział Trump.

Dodał, że poprzedni układ nigdy nie przyniósłby pokoju; dodał, że jeśli Iran zdecyduje się na rozmowy w sprawie nowego porozumienia, to on "jest w stanie i jest chętny" do podjęcia negocjacji na ten temat.

Po doniesieniach mediów, które już w ciągu dnia przedstawiały informacje o tym, co powie Trump, notowania ropy naftowej zeszły pod kreskę ponad 4 proc., jednak później odrobiły ok. 2 pkt proc.

Wahaniom cen ropy towarzyszyły ekstremalnie wysokie obroty. Z tego też powodu handel ropą został na giełdzie w Nowym Jorku wstrzymany na godzinę.

Analitycy Commerzbanku wskazują, że wycofanie się USA z układu "będzie miało istotne konsekwencje dla dolara, poza początkowym USD-pozytywnym ruchem risk-off - na szali leży status dolara jako światowej waluty rezerwowej" - napisano we wtorkowym raporcie.

Eksperci wskazują, że "coraz bardziej atrakcyjne" byłoby wówczas wykorzystywanie walut innych niż USD do transakcji na rynkach międzynarodowych i ograniczenie rozliczania się w dolarze wyłącznie z podmiotami z USA.

Ewentualne odcięcie Iranu od możliwości eksportu ropy przyspieszy równoważenie się rynku, na którym szybko znika nadwyżka, wobec ścisłego przestrzegania cięć wydobycia przez członków porozumienia OPEC+.

CNBC przywołuje szacunki, że dostawy z Iranu mogą zostać ograniczone o 300-500 tys. b/d wobec 1-1,5 mln b/d po nałożeniu sankcji przez rząd Obamy. Obecnie Iran dostarcza dziennie 2 mln baryłek dla klientów z Azji i Europy. Cięcia w ramach OPEC+ to 1,8 mln b/d.

W obawie przed sankcjami obywatele Iranu masowo kupują dolary, co osłabia riala. Za 1 USD na wolnym rynku trzeba zapłacić ok. 65 IRR, o 7 proc. więcej niż na początku maja i +36 proc. względem początku kwietnia - wynika z notowań bonbast. com, na które powołuje się Reuters.

Odwieszenie sankcji przez USA zagrozi realizacji wielomiliardowych umów zachodnich i chińskich koncernów m.in. w przemyśle lotniczym (Airbus, Boeing) i naftowym (Total, China National Petroleum).

Celem zawartego w lipcu 2015 roku porozumienia między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy), a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Wobec spraw geopolitycznych informacje z amerykańskich spółek zeszły we wtorek na dalszy plan.

Bez większych zmian kwotowane były walory Apple. Spółka ma za sobą 6 wzrostowych sesji i zamknęła poniedziałek z kapitalizacją 930 mld USD. Jeżeli akcje spółki zdrożeją o kolejne 8 proc., Apple będzie pierwszą w historii firmą wycenianą na giełdzie na 1 bln USD, po przebiciu 500 mld USD na początku 2012 r. Kolejnymi pretendentami do "klubu 1 bln" są Amazon (761 mld USD) i Alphabet/Google (725 mld USD).

Comcast, właściciel m.in. NBC Universal, według nieoficjalnych informacji zamierza złożyć ofertę gotówkową na zakup aktywów 21-Century Fox, jeśli amerykański rząd wcześniej zgodzi się na zakup Time Warner przez AT&T.

W Europie na zamknięciu notowań indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,18 proc., DAX stracił 0,28 proc., brytyjski FSTE spadł o 0,02 proc., a CAC 40 zniżkował 0,17 proc.

NAJWIĘCEJ NIEOBSADZONYCH ETATÓW W HISTORII USA

Liczba utworzonych, ale nieobsadzonych etatów w gospodarce USA wzrosła w marcu na historyczne maksimum - do 6,55 mln - wynika z wtorkowego raportu JOLTS Departamentu Pracy. Oczekiwano jedynie 6,1 mln wobec 6,08 mln miesiąc wcześniej.

Na jednego bezrobotnego w USA przypada obecnie niemal równo jedna oferta pracy (dokładnie: bezrobotnych jest o 35 tys. więcej). W szczycie poprzedniego cyklu relacja ta wynosiła 1,4.

Dane wpisują się w raport z rynku pracy USA za kwiecień, który pokazał, że stopa bezrobocia w Stanach spadła na 18-letnie minimum 3,9 proc.

RYNKI DOBRZE ODCZYTUJĄ INTENCJE FED - POWELL

"Normalizacja polityki monetarnej Fed przebiega bez zaburzeń dla rynków finansowych, a oczekiwania ich uczestników co do polityki Rezerwy wyglądają na całkiem nieźle dopasowane do oczekiwań decydentów" - powiedział we wtorek prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

"Rynki nie powinny być zaskoczone naszymi działania, jeżeli gospodarka rozwija się zgodnie z oczekiwaniami" - dodał.

Zdaniem bankiera, gospodarki rozwijające się nie powinny mieć problemów w dostosowaniu się do normalizacji polityki monetarnej w gospodarkach rozwiniętych.

ROZMOWY HANDLOWE USA-CHINY BĘDĄ KONTYNUOWANE

W przyszłym tygodniu do USA przybędzie bliski współpracownik prezydenta Chin XI Jinpinga - wicepremier ds. gospodarczych Liu He, by kontynuować rozmowy handlowe z Amerykanami - poinformował Biały Dom.

22 maja upływa termin publicznych konsultacji ws. nałożenia przez USA sankcji na Chiny, które mogą objąć towary warte nawet 150 mld USD.

Stany żądają, by Chiny ograniczyły do 2020 r. deficyt w wymianie z USA o 200 mld USD wobec 375 mld USD na koniec 2017 r.

WŁOSKI DŁUG I GIEŁDA POD PRESJĄ WOBEC PERSPEKTYWY PRZEDTERMINOWYCH WYBORÓW

Rentowność 10-letnich obligacji Włoch zwyżkowała we wtorek ponad 10 pb. do 1,865 proc., najmocniej od 2 miesięcy, główny indeks giełdy w Mediolanie FTSE MIB traci ok. 1,8 proc. wobec wzrostu niepewności politycznej na Półwyspie Apenińskim.

Liderzy drugiej i trzeciej siły politycznej po marcowych wyborach - Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej - odrzucili we wtorek jedną z prezydenckich propozycji rozwiązania impasu wokół powołania rządu, czyli neutralny gabinet.

Obie partie opowiadają się za rozpisaniem przedterminowych wyborów, zaledwie cztery i pół miesiąca po poprzednich. Najwcześniejszą możliwą datą, w scenariuszu rozwiązania parlamentu w ciągu tygodnia, jest 22 lipca.

"Przedłużający się okres niepewności politycznej może obniżyć zaufanie we włoskim biznesie i opóźnić decyzje inwestycyjne" - ocenili w poniedziałkowej nocie analitycy Barclays. Ich zdaniem, pod znakiem zapytania stanąć mogą decyzje ws. odroczenia lub anulowania podwyżek VAT od 2019 r., co "miałoby natychmiastowe przełożenia na perspektywy dla włoskiej gospodarki, ponieważ uderzyłoby w konsumpcję prywatną, która była podstawą obecnego niewielkiego ożywienia".

>>> Czytaj też: Trump wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. "Potężne sankcje" wchodzą w życie