Gong wypowiedział się w tym duchu we wtorek w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z irańskimi władzami w Teheranie. Jak zaznaczył, Państwo Środka chce wzmocnić współpracę z wszystkimi stronami zaangażowanymi w porozumienie nuklearne - podała oficjalna agencja Xinhua.

Wcześniej tego dnia prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, a "potężne sankcje" wobec tego kraju wchodzą w życie. Podkreślił, że umowa była "sama w swej istocie" nieudana oraz, że USA mają dowody, iż Teheran pracował nad programem nuklearnym mimo jej podpisania. Podkreślił też, że układ z Teheranem nie zapobiegł "destabilizującym działaniom Iranu" oraz, że gdyby pozostawił w mocy dotychczasową umowę, na Bliskim Wschodzie doszłoby do wyścigu zbrojeń nuklearnych.

Celem zawartej w lipcu 2015 r. umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem było ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. (PAP)