W środę uśmiechnięty Anwar na chwilę pokazał się dziennikarzom w otoczeniu rodziny, prawników i więziennych strażników przed szpitalem w Kuala Lumpur, gdzie przebywał w związku z operacją barku; nie wygłosił jednak żadnego oświadczenia. Polityk następnie udał się na audiencję do króla.

W siedzibie monarchy Anwar został powitany przez nowego premiera 92-letniego Mahathira Mohamada, swego dawnego przeciwnika, a obecnie sprzymierzeńca, z którym połączył siły, by w niedawnych wyborach parlamentarnych pozbawić władzy dotychczasowego szefa rządu, oskarżanego o korupcję Najiba Razaka. Mahathir był już premierem Malezji w latach 1981-2003.

"Król zgodnie ze stanowiskiem rady ds. ułaskawień (...) zezwolił na udzielenie pełnego ułaskawienia i natychmiastowe uwolnienie Anwara Ibrahima" - głosi oświadczenie wydane przez pałac.

70-letni Anwar został skazany w 2015 roku na pięć lat pozbawienia wolności za sodomię i korupcję; od tego czasu przebywał w więzieniu. Anwar twierdzi, że jego proces miał osłabić koalicję opozycyjnych partii, Sojusz Nadziei. Ułaskawienie pozwala Anwarowi na natychmiastowy powrót do polityki.

Obecny premier i przywódca Sojuszu Nadziei, Mahathir Mohamad, w ubiegłym tygodniu został zaprzysiężony na premiera po wyborach, w których opozycja nieoczekiwanie wygrała z rządzącym od 60 lat Frontem Narodowym. Była to pierwsza pokojowa i demokratyczna zmiana władzy w Malezji od uzyskania przez ten kraj niepodległości w 1957 roku.

Mahathir, w zamian za miejsce na czele dotychczasowej opozycji, zgodził się, że po dwóch latach zajmowania stanowiska premiera odda władzę Anwarowi. Obecny szef rządu stoi na czele Sojuszu Nadziei, a spośród składających się na niego czterech partii ugrupowanie Anwara, Ludowa Partia Sprawiedliwości Malezji (PKRM), zdobyło najwięcej miejsc w parlamencie.

Rywalizacja tych dwóch polityków przez prawie 20 lat kształtowała malezyjską scenę polityczną. Ibrahim był protegowanym Mahathira, ale został usunięty ze stanowiska wicepremiera i uwięziony pod zarzutem sodomii i łapówkarstwa. Ułaskawienie i uwolnienie Anwara najpewniej złagodzi obawy o wewnętrzne podziały w nowym rządzie, które pojawiły się po sporach między zwolennikami Mahathira i Anwara o stanowiska w rządzie i rolę Anwara w sojuszu. (PAP)

akl/ ap/