„System finansowy nie pracuje w kierunku odbudowy i musimy odwrócić tę niebezpieczną tendencję.” – powiedział Geithner podczas publicznego wystąpienia w Waszyngtonie. „Bez kredytów gospodarka nie może się rozwijać, a w tej chwili krytyczne punkty naszego systemu finansowego są uszkodzone.”.

Według informatorów agencji Bloomberg, strategia administracji Obamy składa się z trzech głównych komponentów: więcej kapitału dla banków, rozkręcenie akcji kredytowej dla konsumentów i przedsiębiorców na kwotę 1 biliona dolarów i publiczne finansowanie dla prywatnych inwestorów, którzy chcą kupować problematyczne aktywa.

„W naszym systemie finansowym 40 procent pożyczek konsumenckich było z historycznego punktu widzenia dostępnych, ponieważ byli ludzie którzy kupowali te pożyczki, łączyli je w pakiety i dalej sprzedawali.” – powiedział Geithner.

„Ponieważ to kluczowe źródło pożyczek wyschło żaden plan nie będzie sukcesem do momentu aż pomoże znów rozpocząć sekurytyzację rynku znaczących pożyczek dla konsumentów i przedsiębiorców – zarówno dużych, jak i małych.” – stwierdził sekretarz skarbu USA.