W największych aglomeracjach rośnie liczba mieszkań w budynkach apartamentowych mających pięć lub więcej pięter - w aglomeracji Toronto 30 proc. gospodarstw domowych to mieszkania w takich budynkach, w Vancouver 16,7 proc., a w Montrealu prawie 9 proc. Jednak jak pisali autorzy opracowania Statistics Canada na podstawie danych ze spisu powszechnego z 2016 r., „jednorodzinny dom dla wielu stanowi symbol tradycyjnego, charakterystycznego dla klasy średniej miejsca zamieszkania”.

Jednorodzinne domy stanowiły 53,6 proc., czyli 7,5 mln z ogólnej liczby 14,1 mln prywatnych budynków, budowanych oczywiście w technologii szkieletowej. W tej samej technologii budowane są także inne typy domów: bliźniaki, domy szeregowe i domy piętrowe z wieloma mieszkaniami.

Według danych BuildForce Canada, organizacji wspomagającej branżę budowlaną, jeden na 13 zatrudnionych, czyli ponad 1,4 mln osób w Kanadzie pracuje w szeroko pojętym sektorze budowlanym (budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe). Działa w nim prawie 370 tys. firm, które rocznie wykonują prace o wartości 241 mld dolarów. Budownictwo ogółem stanowi o 7 proc. kanadyjskiego PKB. Budownictwo mieszkaniowe i remonty to domena głównie niewielkich firm, liczących do 5 pracowników, które stanowią prawie 70 proc. firm sektora. Tzw. kontraktorka, jak mówią kanadyjscy Polacy, to często miejsce zatrudnienia Polonii, a polskie firmy z reguły mają bardzo dobrą opinię.

Drewnianej konstrukcji z reguły nie widać z zewnątrz, chyba że są to np. domy o konstrukcji szachulcowej, budowane przez imigrantów z Niemiec. Sporo takich liczących kilkadziesiąt lat domów można spotkać w zachodnim Toronto, w rejonie nazywanym Baby Point. Typowy torontoński dom na zewnątrz ma cegłę, niekiedy tylko na frontowej ścianie, pozostałe ściany bywają kryte sidingiem. W ostatnich latach domy coraz częściej są ocieplane i tynkowane lub obłożone kamieniem.

Dachy z reguły kryte są gontem bitumicznym, rzadziej blachą. Zawód dekarza to często szansa na powrót do normalnego życia dla byłych więźniów. Jak mówili PAP właściciele firm budowlanych, praca jest na zewnątrz, więc niewielkie jest ryzyko związane z zaufaniem.

Kanadyjskie domy w miastach z reguły są ogrzewane powietrzem z nawiewu, dostarczanym przez piec gazowy. W starszym typie instalacji służy on również do podgrzewania wody w termie. Przewody do rozprowadzania nawiewu służą latem klimatyzacji, o ile właściciel wybrał taką właśnie instalację. Okresowe czyszczenie tzw. ducts to kolejny biznes w sektorze usług budowlano–remontowych.

Drewniana konstrukcja domów oznacza podwyższone wymogi bezpieczeństwa. Kodeksy budowlane prowincji określają np. zasady rozmieszczania czujników dymu i czujników tlenku węgla. W kanadyjskich miastach powszechnym widokiem jest hydrant, przy którym nie wolno parkować, a jednym z pierwszych pytań przy ubezpieczaniu domu jest pytanie o bliskość hydrantu i remizy strażackiej.

Budynki o konstrukcji szkieletowej mogą być coraz wyższe, od kilku lat w Ontario dopuszczane jest budowanie domów wielorodzinnych mających do 6 poziomów. A rząd Ontario ma program wsparcia dla budowy wysokich budynków z wykorzystaniem drewna. Kilka tygodni temu Uniwersytet Toronto poinformował o zamiarze rozbudowy jednego z budynków w śródmiejskim kampusie do 14 poziomów, właśnie z wykorzystaniem konstrukcji drewnianej.

z Toronto Anna Lach (PAP)