Za sumę 2,5 bln ft (7,7 mld euro) zostanie wykonanych lub zmodernizowanych 900 km dróg szybkiego ruchu, przy czym 55 proc. tej sumy będzie pochodzić z węgierskiego budżetu, a 45 proc. ze środków unijnych - zapowiedział.

Na inwestycje w modernizację 900 km torów kolejowych przeznaczono 1,5 bln ft (4,6 mld euro). Dzięki temu – jak zaznaczył Szijjarto – długość zelektryfikowanych linii kolejowych na Węgrzech wyniesie 3300 km.

Szijjarto podkreślił, że celem tych inwestycji jest zwiększenie potencjału logistycznego kraju. Wśród służących temu projektów – jeszcze trwających lub zakończonych – wymienił pełną elektryfikację połączenia kolejowego z Budapesztu do słoweńskiego portu Koper oraz budowę w Komarom na granicy ze Słowacją nowego mostu na Dunaju, który ma być gotowy w 2020 r. Powstanie także nowe przejście graniczne ze Słowacją.

Minister przypomniał, że w zeszłym tygodniu w Pekinie Chiny i Węgry uzgodniły ostateczny harmonogram prac nad modernizacją połączenia kolejowego między Budapesztem i Belgradem, które zostanie w większości sfinansowane z chińskiego kredytu. W ten sposób w ramach chińskiej koncepcji nowego jedwabnego szlaku towary dostarczone do Grecji drogą morską będą mogły trafić przez Węgry do Europy Zachodniej - wskazał.

Szijjarto podkreślił też, że premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej ustalili, że powstanie szybka kolej łącząca Warszawę z Budapesztem. Dodał, że według planów linia ta miałaby biec przez Bratysławę i Brno.

>>> Czytaj też: Wielki konflikt w łonie partii Angeli Merkel. Powód? Polityka azylowa