Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,34 proc. i wyniósł 25.090,48 pkt.

S&P 500 stracił 0,11 proc. i wyniósł 2.779,42 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,19 proc., do 7.746,38 pkt.

Największe spadki dotknęły sektor przemysłowy oraz spółki surowcowe. Wzrosty notował jedynie sektor dóbr podstawowych.

Prezydent USA Donald Trump zatwierdził w piątek po południu listę chińskich produktów, wartą ok. 50 mld USD, na które USA nałożą cła w wysokości 25 proc.

Lista obejmuje 1.102 kategorii produktów. Znalazło się na niej wiele wytworów chińskiego sektora technologicznego, rozwijanych m.in. w ramach rządowego programu "Made in China 2025".

Cła na produkty za 34 mld USD mają wejść w życie 6 czerwca. Cła na pozostałe produkty mogą podlegać dalszej rewizji.

"Stany Zjednoczone nie mogą dłużej tolerować strat technologii i własności intelektualnej, będących wynikiem nieuczciwych praktyk gospodarczych" - powiedział w piątkowym oświadczeniu Trump.

Donald Trump zapowiedział, że jeśli Chiny urzeczywistnią swoje groźby odwetu celnego, USA nałoży dalsze cła. Nie podano więcej szczegółów.

Wcześniej w piątek Reuters podał, że USA kończą również prace nad kolejną listą do oclenia, tym razem o wartości 100 mld USD - podał w piątek Reuters. Ta transza barier, podobnie jak poprzednia, ma zostać poddana co najmniej 60-dniowym konsultacjom publicznym.

W piątek uwagę inwestorów przykuwały też najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki.

Produkcja przemysłowa w USA w maju 2018 r. spadła o 0,1 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika o 0,2 proc. mdm, wobec +0,9 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z +0,7 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w maju 77,9 proc. vs konsensus 78,1 proc. i 78,1 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z 78,0 proc.

Z rozczarowującymi odczytami dotyczącymi majowej produkcji przemysłowej kontrastują dane dotyczące czerwca: indeks Empire oraz wskaźnik Uniwersytetu Michigan.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) w czerwcu wzrósł do 25,0 pkt., z 20,1 pkt. w maju - podała nowojorska Rezerwa Federalna. Analitycy zakładali, że indeks spadnie do 18,8 pkt.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł 99,3 pkt. w czerwcu - podano we wstępnym wyliczeniu. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 98,5 pkt., wobec 98 pkt. w maju. (PAP)