W środę w Wałbrzychu (Dolnośląskie) odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu ogólnopolskich konferencji pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. Organizatorami spotkań są PARP i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Partnerami są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.

Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w rozmowie z PAP powiedziała, że dla PARP spotkania z przedsiębiorcami są bardzo ważne. „Prezentujemy zmiany, które zostały wprowadzone w prawie gospodarczym, a później oczekujemy na pytania. To jest kolejny etap dialogu między stroną rządową a przedsiębiorcami” - powiedziała.

Wiceprezes PARP podkreśliła, że sama Konstytucja Biznesu powstała w procesie dialogu z przedsiębiorcami. „Te zmiany zostały już wprowadzone, a część z nich jest planowana do wprowadzenia. Dlatego też ważne dla nas jest to, jak one są odbierane, co się podoba, a co nie, co jeszcze można by zmienić w prawie gospodarczym” - mówiła.

Dodała, że podczas spotkań przedsiębiorcy zadają zarówno pytania dotyczące konkretnych przypadków, jak i natury ogólnej. „Część z poruszanych problemów rozwiązywana jest podczas spotkań przez ekspertów w naszej strefie informacyjnej” - mówiła.

Dodała, że najwięcej pytań kierowanych jest do specjalistów z administracji skarbowej. „To są bardzo konkretne sprawy dotyczące danego przedsiębiorstwa. Często pojawia się też pytanie natury ogólnej, na przykład, czy naprawdę jest tak, że +to co nie jest prawem zabronione będzie dozwolone+” - powiedziała Oleszczuk.

Z kolei Rafał Osiński, dyrektor oddziału Urzędu Dozoru Technicznego Wrocław podkreślił, że przedsiębiorcy najczęściej pytają o zmieniające się w najbliższym czasie (od sierpnia) przepisy w zakresie BHP przy eksploatacji wózków widłowych. „Te przepisy powodują, że zmienia się tryb uzyskiwania kwalifikacji, potwierdzenia umiejętności bezpiecznej obsługi takich wózków” - powiedział PAP Osiński.

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start czy działalność nierejestrowa, weszła w życie z końcem kwietnia br. Od 1 lipca br. wejdą w życie przepisy ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną. Od lutego 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski