"Z uwagi na naturalny upływ czasu związany z wyborem doradców, wyceną, negocjacjami trudno przesądzić o terminie, w którym Ciech mógłby sfinalizować transakcję kupna od PKN Orlen Anwilu" - powiedział Żuk.

Jego zdaniem, przejęcie Anwilu mogłoby nastąpić najwcześniej w trzecim kwartale 2009 roku. "To jest pierwszy możliwy termin" - powiedział wiceminister.

"Bardzo dużo zależy od zarządu Orlenu, w jakim tempie będzie prowadził cały proces zbywania aktywów Anwilu. To on ostatecznie zdecyduje, w którym momencie rozpocznie procedurę sprzedaży" - dodał Żuk.

Na początku lutego prezes Ciechu Ryszard Kunicki powiedział dziennikarzom, że jego spółka liczy na to, iż finalizacja transakcji kupna od PKN Orlen akcji Anwilu nastąpi najwcześniej w trzecim kwartale 2009 roku.

"Opóźnił się w stosunku do zapowiedzi wybór doradcy przez PKN Orlen. Gdy już ten doradca zostanie wybrany, będzie potrzebował co najmniej dwóch miesięcy na zapoznanie się z sytuacją w grupie Anwilu. Potem my będziemy badać spółkę, więc ewentualne podpisanie umów to najwcześniej trzeci kwartał" - mówił Kunicki.

Strategia PKN Orlen zakłada wyjście płockiego koncernu z Anwilu. Zainteresowanie przejęciem tej grupy wyraża konsorcjum Ciechu i Zakładów Azotowych z Tarnowa i Kędzierzyna.

Potencjalni nabywcy zawiązali już spółkę, która ma przeprowadzić transakcję. Ciech ma w niej 50 proc. udziałów, a pozostałe spółki po 25 proc.

Anwil jest jednym z największych producentów nawozów azotowych w kraju, produkuje saletrę amonową i saletrzak; jest jedynym w Polsce producentem suspensyjnego polichlorku winylu.

Grupa chemiczna Ciech jest największym koncernem chemicznym w Polsce i jednym z liderów rynku środkowoeuropejskiego. Głównymi produktami Grupy są m.in. soda kalcynowa, nawozy fosforowe, środki ochrony roślin oraz inne produkty chemiczne, mające zastosowanie w przemysłach szklarskim, meblowym, budownictwie i rolnictwie. (PAP)

dol/ krf/ jbr/