Nomura Holding, najwiekszy dom maklerski w Japonii potaniał we wtorek o 9,3 proc. bo firma zamierza sprzedac swoje akcje wartosci 3,1 mld dolarów po obnizonej cenie. PetroChina Co., pierwszy w Chinach producent ropy naftowej, spadł na giełdzie w Hongkongu o 4,6 proc. po dalszej obniżce cen ropy. 

„Pesymizm w sprawie zysków firm nie osiągnął jeszcze punktu kulminacyjnego. Ponieważ w wyniku olbrzymich strat dokonuje się proces zjadania kapitałów, firm[, inwestorzy spodziewają się, ze coraz więcej spółek będzie sprzedawać swoje akcje, dokonując rozwodnienia obecnej struktury akcjonariatu” – mówi Naoyuki Torii, z Fukoku Mutual Life Insurance.

Regionalny indeks MSCI Asia Pacific spadł o 1,8 proc. i jest najniżej od zamkniecia z 28 sierpnia 2003 roku. Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,46 proc. i wyniósł 7.268,56 pkt. Hang Seng w Hongkongu potoczył się w dół na 3,2 proc. Tyle samo straci południowokoreański Kospi.

Jeszcze większe straty poniosły chińskie giełdy. Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 4,6 proc. i wyniósł 2.200,65 pkt. W regionie traciły wszystkie rynki za wyjątkiem Malezji.