Komunikat banku mówi o możliwości przekazania maksymalnie do 20 mln euro dla 25 firm, które są jego dłużnikami z tytułu udzielonej pożyczki (lub wyposażenia ich w kapitał obrotowy w zamian za akcje) lub tych, które uregulowały swoje zobowiązania wobec niego w ostatnich dwóch latach.

"W regionie działania EBOR-u skądinąd zdrowe firmy cierpią z powodu gospodarczego spowolnienia, mają do czynienia ze spadkiem sprzedaży, zwłoką w regulowaniu płatności i trudniejszym dostępem do kredytu" - powiedział, cytowany w komunikacie, pierwszy wiceprezes banku Varel Freeman.

"Firmy te zbudowały sprawdzone modele działania i są zalążkiem przyszłego gospodarczego sukcesu swych krajów. Wymagają nadzwyczajnego finansowego wsparcia w wyjątkowych czasach, które EBOR gotów jest im udzielić" - dodał.

EBOR planuje w br. zwiększenie finansowego zaangażowania w blisko 30 państwach postkomunistycznych w których działa o ok. 20 proc. w porównaniu z 2008 r. Ma w planach zainwestowanie w różne projekty do 7 mld euro. Wsparcie małych i średnich firm bank uważa za jedno ze swych najważniejszych zadań.