Sprzedaż segmentu instalacji przydomowych jest elementem procesu dezinwestycji, realizowanego w ramach przyjętej w 2007 r. strategii ekspansywnego rozwoju Orlen Gaz. Zakłada ona m.in. umacnianie przez Orlen Gaz pozycji lidera na rynku autogazu, hurtu i instalacji przemysłowych.

"Szukaliśmy wiarygodnego inwestora, który zagwarantuje ciągłość funkcjonowania segmentu instalacji przydomowych i jego rozwój, co w dalszej perspektywie przyniesie klientom i partnerom biznesowym same korzyści" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Orlen Gaz Bernard Cichocki.

W ramach umowy z Orlen Gaz nabywca segmentu instalacji przydomowych Gaspol stał się właścicielem zbiorników i przejmie realizację dostaw gazu do klientów i serwis. "Dla odbiorców oznacza to zmianę dostawcy, ale nie warunków handlowych" - zapewnił w komunikacie Orlen Gaz.

Zgodnie z wynegocjowanymi szczegółowymi zapisami transakcji, sposób ustalania cen za gaz nie ulegnie zmianie, a opłaty za użytkowanie zbiorników pozostaną na obecnym poziomie przez co najmniej 12 miesięcy. Wyjątkiem będą zmiany korzystniejsze dla klienta od obecnie obowiązujących.

Reklama

Wcześniej Orlen Gaz zapowiadał w ramach procesu dezinwestycji, oprócz sprzedaży segmentu instalacji przydomowych, także wyjście z segmentu butli z gazem. "W tej sprawie nie ma obecnie decyzji. Prowadzone są analizy w oparciu o nowe warunki makroekonomiczne" - powiedziała PAP Agnieszka Woźniak z Orlen Gaz.

Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz jest największym podmiotem na krajowym rynku gazu płynnego. Zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. Posiada dwa terminale przeładunkowe - samochodowy i kolejowy w Sokółce oraz morski w Szczecinie, a także 11 rozlewni. Do 2010 r. na rozbudowę zaplecza logistycznego Orlen Gaz chce przeznaczyć 150 mln zł.á

Działający od 1991 r. Gaspol to największy krajowy dostawca gazu płynnego do instalacji przydomowych, który obsługuje około 20 tys. klientów. Gaspol jest częścią holenderskiej spółki SHVGas, prowadzącej działalność związaną z dystrybucją gazu płynnego w 26 państwach.

Gaspol działa także w segmencie gazu w butlach oraz autogazu. Posiada dwa terminale przeładunkowe - kolejowy w Małaszewiczach i morski w Gdańsku oraz 7 rozlewni.