Spełnia się czarny scenariusz. Krócej pracujemy, a emerytury spadają

23 lipca 2018, 07:55 | Aktualizacja: 23.07.2018, 10:23
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Wnioski o emeryturę powszechną

Wnioski o emeryturę powszechnąźródło: Dziennik Gazeta Prawna

PiS, obniżając wiek emerytalny, uruchomił jednocześnie mechanizmy podwyżek emerytur przez zmianę zasad waloryzacji lub wypłatę specjalnych dodatków

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (55)

  • BB(2018-07-23 08:44) Zgłoś naruszenie 10839

    Nie obciążenie systemu finansów, tylko obciążenie Polaków. Pracujących Polaków, gdyż to oni płacą podatki z których finansowane są między innymi inwestycje oraz socjal... aktualnie bardziej socjal niż inwestycje, bo tak zdobywa się w Polsce poparcia wyborcze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • .(2018-07-23 18:25) Zgłoś naruszenie 614

    Ukraińcy juz pobierają z ZUS tysiące rent rodzinnych, bo np. pracował 6 miesięcy, wrócił do siebie i zmarł. Według polskiego prawa jego dzieciom należy się renta rodzinna i wcale nie muszą przyjeżdżać do Polski, dostaną ją na Ukrainę na swoje konto bankowe. Polak musi mieć minimum 10 lat stażu, a gdy nie ma dzieci nie mają nic. Ukrowi wystarczy nawet jeden miesiąc, by potem przez np. 15 lat dziecko otrzymało łącznie 150 000 zł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tjt(2018-07-23 09:13) Zgłoś naruszenie 5827

    Zaproponujcie emerytom godne wynagrodzenie za pół etatu to wrócą. Ale lepszy banderowiec albo pakistańczyk? Sprowadzono 3 mln potomków rzeźników.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Suweren z otwartą buzią(2018-07-23 09:13) Zgłoś naruszenie 5622

    Wcale bo nieprawda! To wroga propaganda TVN i Tuska! ... przecież wiadomo, że można mniej pracować i więcej mieć, szybciej iść na emeryturę i mieć tą emeryturę wyższą...

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • jan(2018-07-23 15:56) Zgłoś naruszenie 501

    A co z masą uprzywilejowanych, którzy biorą w młodym wieku emerytury, że ho ho, jakoś nikomu to nie jest solą w oku. oni są nie do ruszenia, ja mam tyrać do 65 lat i ile będę obciążał ZUS kilka lat a może mniej...........smutne.....

    Odpowiedz
  • Dobra rada(2018-07-24 10:49) Zgłoś naruszenie 432

    Krzywousty Pinokio powinien dawać każdemu odchodzącemu na emeryturę mapkę z rozmieszczeniem śmietników w promieniu do 5 km od miejsca zamieszkania :)

    Odpowiedz
  • jjj(2018-07-23 09:04) Zgłoś naruszenie 4315

    Lepsza niższa emerytura np.40% wynagrodzenia niż praca do śmierci.:) A jak emeryci mają za mało to zamiast chodzić na działkę, albo na ryby, mogą przecież pracować jak np. Gersdorf i inni.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • hehe(2018-07-23 08:25) Zgłoś naruszenie 4246

    Nie ma czarnego scenariusza jest tylko matematyka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wacio(2018-07-23 23:00) Zgłoś naruszenie 412

    Moje pytania: 1) Kto kradnie składki tych, którzy do emerytury nie dożyli?, 2) Dlaczego we wzorze na emeryturę jest średni wiek życia tych, którzy do emerytury dożyli a nie wszystkich, którzy opłacili choćby jedną składkę? To właśnie z tego drugiego powodu emerytury są tak niskie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polonia(2018-07-23 08:32) Zgłoś naruszenie 4029

    Jechałem wtedy autem koło naszej piekarni i pamietam to bardzo dobrze jak w radio Duda z Szydlowa obiecali ze po obnizeniu wieku emerytalnego, emerytury nie zmaleja. A teraz wychodzi ze dzisiejsi emeryci dostaja 60% swojej pensji a 30 latkowie dostana w przyszlosci tylko 28%. Ale ludzie sami tego chcieli to nie wina politykow.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • n(2018-07-23 10:33) Zgłoś naruszenie 3320

    wywody tylko dla idiotów. Emerytury wyuikają z naliczeń, wiem bo mam emerytkę. która z wdzięcznością ptrzeszła na emeryturę w wieku 60 lat, tak jak sie umawiała z państwem. Naliczenie jest niższe przez likwidację OFE - nie idiota może sam sprawdzić. A wygląda to dzisiaj tak, że 3/4 wysokości emerytury to naliczenie z lat 1976-1994, a 1/4 to czas umowy z Buzkiem - ukradziona kasa z OFE przez Tuska - 1/4 za lata 1994-2017.

    Odpowiedz
  • Arek(2018-07-23 08:07) Zgłoś naruszenie 267

    To wina Tuska ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Komunista(2018-07-23 11:01) Zgłoś naruszenie 2422

    Chcieliście głodowych emerytur? To je macie. Nie wiem, o co wam chodzi. Niedługo pracujący przez 10 lat i pracujący przez 40 lat zostaną zrównani w świadczeniach - aby była sprawiedliwość społeczna i redystrybucja bogactwa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ech...(2018-07-23 09:59) Zgłoś naruszenie 2441

    Nie ma młodych starszy umierają z głodu. Ostatni rok z ilością narodzin umożliwiającą prostą zastępowalność pokoleń to był 1992. Dzieci powinny utrzymywać swoich rodziców a przegrywy bezdzietne niech jedzą piasek. Smacznego.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • taki life(2018-07-23 11:04) Zgłoś naruszenie 2013

    Mało zarabiasz to i małą masz emeryturę :(

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gm(2018-07-23 09:06) Zgłoś naruszenie 1713

    Nie wypowiadają się tu zadowoleni z emerytury emeryci, tylko zazdrosne młode, leniwe byki.

    Odpowiedz
  • żenada(2018-07-23 14:52) Zgłoś naruszenie 1512

    Widzę, że "czytelnicy" (w cudzysłowiu bo czytać nie umiecie) nie czytali, że taki był ZAMIAR tej ustawy. PiSowcom chodziło o to, by kto chciał mógł pracować mniej, ale jednocześnie być świadomym tego, że emerytura będzie niższa co wynika ze składek, kto chce pracować dłużej będzie miał więcej, ale nie można starych ludzi zmuszać do pracy jak to robiła ekipa Tuska. No ale oczywiście POpłuczyny i ich elektorat mózgu nigdy nie włączyli i nie myśleli, że ludzie będą dostawać więcej za mniej. Jesteście tak śmieszni, że to już nie jest śmieszne

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • hlhenryk(2018-07-24 10:36) Zgłoś naruszenie 80

    Wysokość emerytury zależy nie tylko od długości okresu składkowego, ale także od poziomu płac! W cywilizowanych państwach najniższa płaca ma być równa kosztom utrzymania czteroosobowej rodziny!!! U nas praca nawet obojga rodziców za płacę minimalną nie zapewnia rodzinie standardu określonego przez minimum socjalne, obliczane w państwowym Instytucie. Czy tak trudno dostrzec także tę zależność? Ortodoksyjni ekonomiści zapewne powiedzą, że wyższe płace spowodują inflację. Dziś jednak (w odróżnieniu do czasów PRL) nie ma problemu z zaopatrzeniem rynku, a inflacja pojawia się wtedy, kiedy rodziny maja za dużo pieniędzy w stosunku do poziomu zaopatrzenia. Najlepszym tego dowodem jest sytuacja na rynkach w krajach zachodnich, gdzie płace są znacznie wyższe od naszych, a ceny w sklepach są (po przeliczeniu na zł) niższe od obowiązujących np. w polskim Lidlu... Przypominam, że np. w roku 2017 płaca minimalna była równa 1450 zł (netto), a minimum socjalne dla rodziny o strukturze M + K + dwoje dzieci w wieku szkolnym, było równe 3633 zł ...także netto!

    Odpowiedz
  • mj12(2018-07-23 23:13) Zgłoś naruszenie 62

    Chyba dopiero teraz dociera do ludzi, że obniżenie wieku emerytalnego to wcale nie spełnienie tak pożądanej obietnicy wyborczej tylko chytra kalkulacja rządzących - wynagrodzenie będzie dalej rosło a emerytury będą stały w miejscu. Średni wzrost wynagrodzeń w ciągu ostatnich 20 lat to jakieś 5% rocznie, rewaloryzacja rent i emerytur to maks 2-3% raz na kilka lat. Wysokość emerytury jest związana z wynagrodzeniem osiąganym przez okres pracy. A to oznacza jedno - wysyłamy frajerów na przedwczesną emeryturę za +/- stałe koszty utrzymania w perspektywie 20-30 lat (a nawet malejące - patrząc na inflację i częstotliwość rewaloryzacji rent i emerytur) a reszta pracujących spokojnie zapracuje swoimi składkami i podatkami na wegetującą biedotę. Tak czy inaczej jesteś niewolnikiem systemu. Albo robisz do końca życia za obietnicę może nawet i niezłej emerytury albo przechodzisz na nią teraz i żyjesz za psie pieniądze.

    Odpowiedz
  • tak sobie myślę...(2018-07-23 14:53) Zgłoś naruszenie 34

    I kolejne oszołomy dojdą do władzy bo obiecają emerytom podwyżki.

    Odpowiedz