Jesteśmy zaskoczeni listem, ściśle współpracujemy z władzami i zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy i standardy bezpieczeństwa - tak Amazon skomentował prośbę minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej o skontrolowanie przez PIP centrów logistycznych firmy.

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy (GIP) z prośbą o skontrolowanie centrów logistycznych firmy Amazon działających w Polsce. Wniosek jest reakcją na pojawiające się w mediach niepokojące informacje dot. sytuacji pracowników zatrudnianych w centrach logistycznych Amazon. Chodzi m.in. o możliwość "nieprzestrzegania przepisów prawa pracy oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy".

"Od pierwszego dnia działalności w Polsce, ściśle współpracujemy z władzami i zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy i standardy bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe relacje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Inspektoratem Pracy, jesteśmy zaskoczeni tym listem" - podkreśliła w komunikacie rzeczniczka prasowa Amazon Marzena Więckowska.

Reklama

Zwróciła uwagę, że od od 2014 r. Amazon stworzył w Polsce ponad 14 tys. stałych miejsc pracy, "zapewniając zatrudnionym osobom bezpieczne i dobre warunki pracy". "Chcąc walczyć z mitami na nasz temat otworzyliśmy nasze Centra dla zwiedzających. Każdy, kto chce się dowiedzieć jakie warunki i atmosferę pracy stworzyliśmy, może przekonać się o tym osobiście. Zapisy dostępne są na www.zwiedzanieamazon.pl" - zaznaczyła rzeczniczka.

Szefowa MRPiPS napisała do GIP: "w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi sytuacji pracowników zatrudnianych w centrach logistycznych Amazon znajdujących się w Polsce, w których wskazuje się na występowanie zjawiska nieprzestrzegania przepisów prawa pracy oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w następstwie czego może wystąpić zjawisko narażania zdrowia tych pracowników, zwracam się z prośbą o podjęcie działań kontrolnych w centrach logistycznych firmy Amazon działających w Polsce" - czytamy we wniosku.

"W przypadku, gdy Państwowa Inspekcja Pracy już takie kontrole przeprowadziła proszę o poinformowanie mnie o ich wynikach" – dodała w piśmie minister.

>>> Czytaj też: Spełnia się czarny scenariusz. Krócej pracujemy, a emerytury spadają