GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł m: m do +12,1 pkt w lipcuWarszawa, 24.07.2018 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w lipcu br. na poziomie plus 12,1 pkt wobec plus 13,3 pkt miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 12,1 (przed miesiącem plus 13,3). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,8% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 7,7% (przed miesiącem odpowiednio 20,8% i 7,6%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - czytamy w komunikacie.

Prognozy w zakresie portfela zamówień i sytuacji finansowej są mniej optymistyczne niż w czerwcu, a produkcji – korzystne i zbliżone do przewidywań sprzed miesiąca. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną podobnie jak sygnalizowano w czerwcu. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za wystarczający w stosunku do zapotrzebowania, podał Urząd.

"Planowany jest wzrost zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieco szybciej niż oczekiwano w czerwcu" - czytamy dalej.

(ISBnews)