Dużymi wzrostami zakończyły mijający tydzień główne azjatyckie giełdy. Nastroje inwestorów polepszyły przede wszystkim zapowiedzi szefów rządów Chin i Japonii o podjęciu kolejnych środków mających na celu zwalczenie pogłębiającej się na świecie recesji.

W Hongkongu liderem wzrostów był koncern naftowy PetroChina, którego akcje wzrosły o 12 procent po tym jak premier Chin Wen Jiabao zapowiedział, że Państwo Środka może w każdej chwili zwiększyć wydatki na pakiet stymulujący gospodarkę.

Z kolei w Tokio mocno – 4,5 procent – zyskał finansowy gigant Mitsubishi UFJ Financial Group po podobnej zapowiedzi premiera Japonii Taro Aso.

„Rynki upewniają się, że kraje które mogą zapewnić fiskalny impuls – robią to, zamiast czekać aż będzie za późno by przełamać bezwładność.” – mówi Tim Schroeders z firmy Pengana Capital w Melbourne. „Widzimy, że na rynek wracają pieniądze, które były ulokowane w bezpieczniejszych miejscach.”.

Główny japoński indeks Nikkei 225 zyskał 5,15 procent i wzrósł tym samym do poziomu 7569,28 pkt. Z kolei na giełdzie w Hongkongu indeks Hang Seng wzrósł o 4,37 procent do poziomu 12525,8 pkt.