„Uznajemy za konieczne, by społeczność międzynarodowa utrzymała pełne stosowanie sankcji w oparciu o rezolucje Rady Bezpieczeństwa (ONZ), by uzyskać od Korei Północnej konkretne rezultaty” - powiedział Abe na konferencji prasowej po spotkaniu z Guterresem. RB ONZ nałożyła te sankcje w odpowiedzi na prowadzony przez Pjongjang program zbrojeń jądrowych i balistycznych.

Sekretarz generalny ONZ zaznaczył, że „w pełni popiera negocjacje toczące się pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a KRLD (Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną)”, mające na celu „całkowitą denuklearyzację, która jest możliwa do weryfikacji i nieodwracalna”.

Guterres ma w czwartek odwiedzić Nagasaki, by wziąć udział w uroczystościach dla uczczenia pamięci ofiar bomby atomowej, zrzuconej na to miasto 9 sierpnia 1945 roku. Na konferencji prasowej ocenił, że jego wizyta w Nagasaki przypada na „bardzo ważny moment”, w którym ONZ jest „całkowicie oddana sprawie denuklearyzacji Korei Północnej” i promowaniu wysiłków na rzecz rozbrojenia.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował w tym roku skłonność do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”. Nie ogłosił jednak dotąd konkretnego planu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego, a wielu ekspertów ma wątpliwości, czy rzeczywiście będzie do tego skłonny.

USA chcą całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji komunistycznej Korei, tymczasem władze w Pjongjangu sugerują, że powinna ona przebiegać etapami i zakładać stopniowe łagodzenie sankcji, które mocno uderzyły w gospodarkę reżimu.

Północnokoreańskie media nasiliły ostatnio apele o zniesienie sankcji, argumentując to gestami „dobrej woli” ze strony Pjongjangu, w tym likwidacją poligonu nuklearnego, przekazaniem USA szczątków amerykańskich żołnierzy poległych w wojnie koreańskiej i wstrzymaniem prób jądrowych oraz balistycznych.

Jednak z ujawnionych niedawno wniosków z tajnego raportu ekspertów ONZ wynika, że mimo prowadzonych negocjacji Korea Północna nie wstrzymała swojego programu jądrowego i balistycznego ani nie zaprzestała handlu towarami, których dotyczą sankcje ONZ, w tym ropą i węglem.

Andrzej Borowiak (PAP)