Brytyjski rząd zwrócił się do władz Irlandii z prośbą o zmniejszenie nacisku na wypracowanie rozwiązań prawnych dotyczących przyszłego statusu Irlandii Północnej w negocjacjach na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - podał w piątek dziennik "Irish Times".

Według źródeł gazety Brytyjczycy argumentowali, że dotychczasowa nieugięta postawa Dublina, który domaga się gwarancji prawnych, pozwalających na uniknięcie twardej granicy między krajami, wzbudziła niepokój premier Theresy May.

Szefowa brytyjskiego rządu miała jednocześnie poczuć się urażona tym, że jej partnerzy nie traktują poważnie wielokrotnych deklaracji Londynu, gwarantujących utrzymanie postanowień porozumienia wielkopiątkowego z roku 1998, które zakończyło krwawy konflikt w Ulsterze.

Reklama

"Irish Times" zaznaczył, że irlandzki rząd odrzucił brytyjską prośbę, podkreślając, że zachowanie braku kontroli granicznej między krajami i szersza ochrona procesu pokojowego pozostaje kluczowym tematem w dyskusjach dotyczących Brexitu.

Dotychczasowe propozycje Londynu dotyczące współpracy celnej - koniecznej dla utrzymania obecnego stanu prawnego, w którym nie ma fizycznej infrastruktury granicznej pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią - były odrzucane jako potencjalnie naruszające zasady wspólnego rynku UE i cztery unijne swobody: - przepływu towarów, usług, kapitału i osób.

Zdaniem UE prowadziłoby to do niebezpiecznego precedensu w prawie unijnym i prowokowało pytania o preferencyjne traktowanie Wielkiej Brytanii w porównaniu z państwami trzecimi, z którymi Wspólnota ma porozumienia handlowe.

Wielka Brytania i Unia Europejska pozostają w sporze dotyczącym zapisania w umowie wyjścia ze Wspólnoty rozwiązania awaryjnego dla Irlandii Północnej, które miałoby nie dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między krajami.

Pomimo wstępnego zaakceptowania jego brzmienia w grudniu 2017 roku, rząd w Londynie kwestionuje jego treść, sugerując, że jest zbyt daleko idące. Z kolei unijni negocjatorzy przekonują, że brak porozumienia w tej sprawie może zagrozić całej umowie wyjścia oraz ustaleniom regulującym przyszłe relacje Wielkiej Brytanii z UE.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku. Zgodnie z porozumieniem o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

Pracujący londyńczycy ustawiają się w kolejkach po darmowe posiłki, bo nie starcza im na jedzenie