Hulot oświadczył, że decyzję o ustąpieniu podjął w poniedziałek wieczorem w rezultacie "nagromadzenia się rozczarowań", wywołanych niepodejmowaniem stosownych przedsięwzięć na rzecz zahamowania zmian klimatycznych, obrony bioróżnorodności oraz przeciwdziałania innym zagrożeniom ekologicznym.

Hulot, wcześniej prezenter telewizyjny i działacz ruchu ochrony środowiska, powiedział radiu France Inter, że jeszcze nie powiadomił prezydenta Emmanuela Macrona o swej decyzji.

Pałac Elizejski potwierdził, że Hulot nie rozmawiał z Macronem na ten temat. "Praca ministra, szczególnie dla kogoś, kto wywodzi się ze społeczeństwa obywatelskiego, jest równocześnie frapująca i frustrująca. Doskonale rozumiemy, że chodzi tu o formę frustracji, nawet wyczerpania, co nie umniejsza jakości wykonanej pracy" - powiedział Reuterowi prezydencki doradca. Według niego, na razie nie podjęto decyzji, kto będzie następcą Hulota.

Resort środowiska nosi we Francji oficjalną nazwę ministerstwa do spraw transformacji ekologicznej i solidarnościowej. (PAP)