"Taktyczne wycofanie się na wcześniej zaplanowane pozycje, które nie rozwiązuje strategicznych problemów systemu emerytalnego" - tak komentują "Wiedomosti" stanowisko przedstawione w środę przez Putina. Rosyjski prezydent zwrócił się do obywateli w specjalnym transmitowanym na żywo przez telewizję wystąpieniu, by uzasadnić planowane w Rosji podniesienie wieku emerytalnego.
"Obiecane (przez Putina) złagodzenie ustawy (o wieku emerytalnym) nie rozwiązuje kluczowego problemu systemu emerytalnego. Nie daje gwarancji jego samowystarczalności, nie tworzy mechanizmu finansowania, który by nie wymagał stałej i znaczącej polityki dotacji z zewnątrz" - piszą "Wiedomosti". Dziennik gospodarczy wypomina szefowi państwa, że nie wspomniał o osobach prowadzących własną działalność gospodarczą, których liczba w Rosji rośnie. Jako głównego adresata prezydenckich propozycji dziennik określa osoby, które obecnie zbliżają się do emerytury. "Słowa Putina raczej nie mogą uspokoić i natchnąć nadzieją młodszych pokoleń" - ocenia dziennik.
Putin zapowiedział w środę szereg ulg dla przyszłych emerytów. Niemniej potwierdził, że wiek emerytalny w Rosji wzrośnie z obecnych 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Rząd Rosji proponował, by w ciągu najbliższych kilkunastu lat stopniowo podnosić te progi, aż docelowo sięgną one 63 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Putin obiecał korektę tych planów - kobiety mają przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat.
Jak zauważają "Wiedomosti", właśnie kobiety stanowią większość emerytów w Rosji. Na 1000 mężczyzn w wieku od 60 do 64 lat przypada 1412 kobiet, a w przedziale wiekowym od 65 do 69 lat na 1000 mężczyzn przypada 1599 kobiet.
"Wiedomosti" zaznaczają, że szef państwa nie wspomniał w wystąpieniu o funkcjonariuszach służb bezpieczeństwa i o wojskowych. Gazeta zauważa, że wysokie emerytury będą przysługiwać "wszystkim mundurowym, a nie tylko tym, którzy bezpośrednio, w terenie, chronią kraj i obywateli", i będą je oni otrzymywać wcześniej, niż wszyscy pozostali obywatele. "Również biurokraci utrzymają wyższe emerytury, mimo że sami proponowali zmniejszenie ich wysokości" - dodaje gazeta. Zarzuca Putinowi, że "lojalność aparatu państwowego i służb siłowych" okazała się ważniejsza, niż "oczywisty efekt pozytywny", jakim byłoby zniesienie przywilejów tych grup.
"Ogłoszone działania tylko złagodzą cios. Wygląda na to, że merytoryczna reforma, która mogłaby uzdrowić system emerytalny i zmniejszyć niepewność dla młodzieży i średnich pokoleń, została znowu odłożona" - pisze dziennik. Zdaniem "Wiedomosti" "w ogólnych zarysach system emerytalny pozostał taki jak wcześniej", a prezydent Putin "nie uznał za stosowne, by nawet w sposób najogólniejszy powiedzieć, że i nad tymi kwestiami należy pomyśleć".
Z Moskwy Anna Wróbel
>>> Polecamy: Emerytalny problem Putina. Notowania prezydenta gwałtownie spadły
bkb2(2018-08-30 14:12) Zgłoś naruszenie 21
Lewactwo i postkomuna ma się jeszcze dobrze w Polsce choć na horyzoncie widać już upadek tej gangreny postkomunistycznej...Wielu Polaków nie zauważyło tego że Sowieci i Niemcy wcale nie pozbyli się imperialnych zapędów i podpisują szkodliwe dla całej Europy kontrakty wzajemne wzmacniając pozycję militarną Rosji dzięki której ta, z kolei napada na Gruzję Ukrainę , trzyma w łapach Białoruś, Naddniestrze, Górski Karabach,...itd a nawet próbuje rywalizować z USA ba Bliskim Wschodzie, Antarktydzie i innych rejonach Świata ...Polska jest jeszcze za słaba gospodarczo i politycznie wobec Niemiec Francji Anglii i innych na to, aby samodzielnie realizować swoją politykę w Świecie i Europie....USA zaś mają interes w tym aby tworzyć przeciwwagę dla sojuszu Niemiecko Rosyjskiego i sojuszu Rosyjsko Chińskiego budując np Miedzymorze....Na tej fali wsparcia politycznego i wojskowego udzielonej Polsce przez USA, nasz kraj ma szanse na zagwarantowanie spokojnego rozwoju gospodarczego jeszcze przez jakiś czas... Dzisiaj toczy się "brutalna" walka pomiędzy Polską i Niemcami o przyszły porządek gospodarczy i polityczny w całej Europie Wschodniej i Środkowej... Już dzisiaj Polska więcej importuje z Nieniec niż Rosja choć wynika to z kooperacji gospodarki a głównie rynku automotive...Polska nie ma już odwrotu... Wypłynęliśmy na głęboki ocean i musimy już sobie na nim radzić posiadając własną wolność i niezależność. Owszem zgodzę się z tym że obecne pokolenia płacą jeszcze ogromną cenę choćby w postaci zwiększonych podatków na wyrównanie różnic wynikających z zapóźnienie cywilizacyjnego i gospodarczego. Lewactwo w Polsce i postkomuna nie rozumie nadal że Polska w czasie PRL zapłaciła ogromną cenę i była tylko służącym i niewolnikiem utrzymującą z innymi krajami bloku wschodniego militaryzującą się Rosję...Kreml dlatego nazywa rozpad ZSRR największą tragedią współczesnej Rosji bo rozumieją że nie są w stanie już nigdy odbudować takiego swojego imperium.... Utrata Ukrainy już na stałe jest tego najlepszym przykładem...Następna będzie Białoruś ale Polska i USA mają jeszcze dość sporo pracy do wykonania aby do tego doszło... Jednak w ciągu kilku najbliższych lat zostanie to wykonane...
Odpowiedzlogoncjusz(2018-08-30 12:52) Zgłoś naruszenie 00
ciosu by nie było jakby podniósł do wieku 85 lat przynajmniej. Wszystko inne jest zmniejszeniem cios. Za prę lat liczba osób osiągających wiek emerytalny spadnie. Ale spadnie też liczba pracujących na te emerytury. I to jest dopiero cios. Jak masowo wyjadą gastarbeiterzy, to już katastrofa będzie. A przy spadających dochodach to całkiem prawdopodobna perspektywa.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedztaka prawda(2018-08-30 20:36) Zgłoś naruszenie 00
Rosją ma pod dostatkiem gastarbajterow a ilość chetnych wciąż się zwiększa. Jak na razie sporo deportują, co będzie dalej, czas pokaże.
eM(2018-08-30 13:11) Zgłoś naruszenie 02
Spoko, przy tak niskiej średniej umieralności ciężko będzie się załapać na nią
Odpowiedz