Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,09 proc. do 25.974,99 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,28 proc. do 2.888,60 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół o 1,19 proc. do 7.995,17 pkt. Dla indeksu był to największy spadek od 15 sierpnia.

Mocne spadki zanotował sektor spółek technologicznych.

O ponad 6 proc. spadł Twitter, którego CEO Jack Dorsey zaznawał przed amerykańskim Kongresem ws. niepodjęcia wystarczających działań, które miałyby na celu powstrzymanie rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

Facebook, wobec którego stawiane są analogiczne zarzuty, poszedł w dół o ponad 2 proc. W tej sprawie przed Kongresem zeznawał dyrektor operacyjna Facebooka Sheryl Sandberg.

"Kiedy członkowie zarządu spółek są zaciągani przed Kongres, rynki robią się nerwowe" - ocenił Robert Pavlik, główny strateg inwestycyjny w SlateStone Wealth.

Netflix stracił ponad 6 proc., Amazon zniżkował o 2 proc., Apple i Alphabet spadły o ok. 1 proc., a Microsoft zakończył dzień na prawie 3-proc. minusie.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 spadł o 1,3 proc., niemiecki DAX zniżkował o 1,4 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 1,5 proc., a brytyjski FTSE 10 stracił 1,0 proc.

Eurodolar rośnie o 0,4 proc., a kurs USD/JPY zwyżkuje o 0,1 proc.

Po informacjach o postępach w negocjacjach brexitowych funt umacnia się do dolara o 0,4 proc.

Według nieoficjalnych doniesień medialnych rządy Niemiec i Wielkiej Brytanii porzuciły kluczowe żądania ws. Brexitu, co może przybliżyć Wielką Brytanię do podpisania umowy brexitowej z Unią Europejską.

Niemcy są gotowe zaakceptować mniej szczegółową umowę dot. przyszłej umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią. Rząd w Londynie także jest skłonny zająć bardziej ogólne stanowisko co do przyszłych relacji. Jedną ze spornych kwestii, które nadal pozostają do rozwiązania jest granica irlandzka.

„Informacje z rynków finansowych sugerują, że ścieżka wzrostu stóp procentowych w USA w projekcji z czerwca 2018 r. jest zbyt jastrzębia dla obecnego otoczenia makroekonomicznego” – powiedział członek Fed James Bullard, w środowym wystąpieniu w Nowym Jorku.

„Zarówno niskie bezrobocie, jak i szybki wzrost realnego PKB nie dają już miarodajnego sygnału presji inflacyjnej, ponieważ empiryczne powiązania między nimi załamały się. Kontynuowanie podwyżek stóp procentowych w takim otoczeniu może spowodować, że FOMC pójdzie za daleko, zwiększając niepotrzebnie ryzyko recesji" – dodał bankier Fed, który nie ma głosu w FOMC w tym roku.

Członek Fedu Neel Kashkari powiedział w wywiadzie radiowym we wtorek wieczorem, że rynki wschodzące jak np. Turcja, „gdzie panuje duża niepewność, mogą wywołać globalny kryzys zaufania, który następnie może przelać się na USA”.

Lipcowy deficyt w amerykańskim bilansie handlowym USA w lipcu wyniósł 50,1 mld USD wobec 45,7 mld USD w czerwcu, po korekcie z 46,3 mld USD. Oczekiwano 50,2 mld USD.

To najwyższy wzrost deficytu handlowego USA od 2015 roku. Deficyt w handlu z Chinami wzrósł do rekordowego poziomu 33,5 mld dolarów.

Inwestorzy oczekują na informacje o postępach w rokowaniach nt. handlu. W środę wznowione zostają rozmowy ws. renegocjacji NAFTA między USA a Kanadą.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział we wtorek, że zmodernizowana wersja układu NAFTA musi zawierać mechanizm rozwiązywania sporów oraz chronić branże związane z kulturą, w tym media, inaczej Ottawa go nie podpisze.

Punktem zapalnym dla rynków jest też możliwość ewentualnego wprowadzenia nowych ceł na chińskie towary w wysokości 200 mld dolarów. Konsultacje publiczne w tej sprawie kończą się w czwartek, a według nieoficjalnych doniesień decyzja może zapaść jeszcze w tym tygodniu.

Rentowność 10-letnich US Treasuries stabilizuje się na poziomie 2,90 proc.

Natomiast rentowność 10-letnich włoskich obligacji spadła o 11 pb do 2,90 proc. po dobrze przyjętych przez rynek wypowiedziach wicepremiera Włoch Matteo Salviniego, że jego ugrupowanie (Liga) będzie dążyć do utrzymania deficytu budżetowego poniżej progu 3 proc. PKB.

W środę w Rzymie rozpoczynają się negocjacje budżetowe w rządzie koalicyjnym Ligi i Ruchu 5 Gwiazd.

Południowoafrykański rand kolejny dzień osłabia się wobec dolara. Inwestorzy są wciąż pod wpływem wtorkowych informacji o recesji w Południowej Afryce. PKB RPA skurczył się o 0,7 proc. kdk w ujęciu zannualizowanym w II kw. 2018 r.

Lira odrabia część strat i umacnia się wobec dolara o ponad 1 proc.

Ropa WTI tanieje o 1,5 proc. do 68,8 USD za baryłkę. (PAP Biznes)