Monstrualne zarobki w Szwajcarii. Pensja w wysokości 30 tys. zł to standard

14 września 2018, 19:30
Źródło:Cinkciarz.pl
Frank szwajcarski

Frank szwajcarskiźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Valentin Flauraud

Zarobki w Szwajcarii przyprawiają o zawrót głowy. Ponad 90 proc. zatrudnionych na pełen etat otrzymuje powyżej 4 tys. franków miesięcznie, a najczęściej spotykaną wypłata jest 6502 franków, wynika z danych Federalnego Biura Statystycznego. Rzadkością nie są także pensje przekraczające 8 tys. franków - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (72)

  • Karol(2018-09-14 21:07) Zgłoś naruszenie 928

    Sila nabywcza tych zarobkow w Szwajcarii jest znacznie nizsza niz w UE, tak ze Szwajcar staje sie potentatem dopiero za granica. Ale i u siebie korzysta z bardzo wysokiej jakosci zycia we wszystkich jego przejawach, znakomita infrastruktura, czystosc, estetyka otoczenia, poziom sluzby publicznej. Szwajcaria to badaj najlepiej rzadzaca sie wspolnota na swiecie, bo nie tylko rzadzona przez wybranych politykow, ale umozliwiajaca ludnosci zapobiegac chciejstwu politykow. Poziom zaangazowania obywateli w sprawy publiczne i obywatelskie wyrobienie nie znajduja sobie rownych w swiecie. Nie pozwala sie politykom na rozdawnictwo, prestizowe budowy i kosztowne przedsiewziecia bez kalkulacji rentownosci, dzieki czemu nie ma zadluzania panstwa i funduszy socjalnych. Dziwne ze ten pozytywny przyklad korzysci uzupelnienia demokracji posredniej przez instytucje demokracji bezposredniej nigdzie nie jest nasladowany jak w przypadku innych dziedzin zycia, zwlaszcza technologii. Najwidoczniej nie lezy on w interesie klasy politycznej, szczegolnie w duzych panstwach, ktorej wladza musialaby zostac w istotny sposob ograniczona.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Lemont, IL(2018-09-14 23:23) Zgłoś naruszenie 9147

    Wniosek; jak sie pieniądze z UE skończyć, to Polexit i podpisać taki sam traktat z UE jak Szwajcaria. Po Brexit, szlak juz będzie przetarty.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ze Szwajcarii (2018-09-16 00:22) Zgłoś naruszenie 460

    Mieszkam od trzech lat w Szwajcarii. Wyjaśnię pewne sprawy: 1. To są pensje brutto. W Szwajcarii samodzielnie płaci się ubezpeczenia, np. zdrowotne, koszty życią są też proporcjonalne. Średni poziom życia nie jest wiele wyższy niż w Niemczech. 2. Finanse, biotechnologia, centrale firm itp. nabijają średnią, ale rolnik albo opiekunka do dziecka zarabia znacznie mniej. 3. Szwajcaria przez 100 lat gromadziła kapitał. Mimo, że tajemnica bankowa nie obowiązuje, to pieniądze cały czas procentują. W Polsce tego nie będzie dopóki nie zbierzemy kapitału. 4. W Szwajcarii nie można kraść na piramidach finansowych albo reprywatyzacji. To pomogło zakumulować kapitał. 5. Polscy pracownicy w Szwajcarii nie różnią się od miejscowych pracowitością, a średnio przewyższają ich kwalifikacjami (co jest oczywiste, bo tylko tacy dostają pozwolenia na pracę). Tak więc nie są prawdą narzekania na rzekomo polskie cechy charakteru. Raczej mają zwalić winę z poprzedniej władzy w Polsce na wyborców. Pozdrawiam,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • agagoralicahej(2018-09-14 22:19) Zgłoś naruszenie 354

    Takie zarobki mają jedynie obywatele szwajcarscy !!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • no more PIS(2018-09-16 09:33) Zgłoś naruszenie 3214

    Są bogaci i nie martwią się Ukraińcami i innymi, nie pozwalają na sytuację , żeby 2 mln Ukraińców pracowało, a 1 milion Szwajcarów siedziało na bezrobociu bez prawa do zasiłku! Ale Pis jest Bogatszy niż Szwajcaria i dobrze robi banderowcom a nie Polakom.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Robol(2018-09-15 00:23) Zgłoś naruszenie 2816

    Widac autor nje wie ze zarobki są regionalne i proporcjonalne do lokalnych kosztów życia! Za 30 000 zł w małym miasteczku w Polsce żyje się jak król a w Zurychu żuje się w biedzie i na nic cię nje stać! Niech się autor zastanowi!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Misiek(2018-09-14 20:13) Zgłoś naruszenie 2634

    Można? Można.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jari(2018-09-15 05:40) Zgłoś naruszenie 214

    Natomiast jak pojedziesz z Polski do Szwajcari do pracy to obiecanki cacanki a głupiemu radość bo praca tylko przez pośrednictwa tymczasowe. A nagminnie jest tak że za pensjonat każą zapłacić za miesiąc z góry a po tygodniu- dwóch tymczasowa praca się kończy i niewiadomo kiedy będzie następna fucha bo przecież nie praca. I jeszcze potwornie drogie parkingi, jeszcze zapłać za autostradę, koszty jedzenia, koszty paliwa z Polski , jeszcze kaplica jak coś nawali w aucie. W sumie na wyjeżdzie jest się w plecy, i dopiero ja zrozumiał dlaczego oczekują na wyjazd do Szwajcari emerytów górniczy lub mundurowych. Bo zwykły człowiek na pożyczce tylko się pogrąży a nie zarobi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kaito(2018-09-16 17:23) Zgłoś naruszenie 193

    Lepiej napiszcie ile czasu potrzebuje "przeciętny" Szwajcar aby zarobić na 1L paliwa, albo "podstawowy" koszyk zakupów, czy choćby na tego burgera z popularnej sieci a ile Polak w PL. I wtedy wszyscy co krzyczą, że: "no tak, ale tam przecież wszystko jest 100x droższe niż w PL i w efekcie żyje się za te 30k tak samo jak w PL" mocno by się zdziwili....To czas jest aktywem a nie liczba papierków stąd też takie zestawienie było by znacznie sensowniejsze...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zxc(2018-09-15 14:07) Zgłoś naruszenie 160

    Szwajcaria 100 lat temu byla bardzo biedna. Przeprowadzili odpowiednie reformy. Radze poczytac o historii i zrodle bogactwa. Dodatkowo nie mieli wojny przez ten caly czas, a wojna najbardziej zjada kapital i bogactwo (w tym intelektualne).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bez sensu(2018-09-15 10:41) Zgłoś naruszenie 1516

    Artykuł bez sensu, bo Polska a Szwajcaria to wiocha zabita dechami i piękna stolica. Kto był w Estonii w Tallinie, to może odszukać podobieństwa , Polce do nich moze ze 100 lat jak nie więcej.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Poznaniak(2018-09-15 19:03) Zgłoś naruszenie 121

    Poszukajcie sobie ofert pracy w Szwajcarii i sprawdźcie te liczby. Ciekawe, czy w Ukrainie też piszą takie bzdety, że w Polsce statystycznie zarabia się 4500 zł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jjjj(2018-09-15 21:48) Zgłoś naruszenie 125

    Zapraszam nasz tez skusila opinia o Szwajcarii ale to co zastalismy na miejscu ......takie artykuly tylko maca ludziom w glowie bo nie wiedza, ze tutaj kazdy przyjezdny to robotnik niewykwalifikowany.... Duzo by pisac. Masz 4 tys pensji i z tego 2 tys od razu czynsz. Obowiazkowe ubezpieczenie zdrowotne. Komorki i internet i obowiazkowe ubezpieczenia auta, mieszkania i praenicze i po twojej pensji. Dalej prad telewizja swietlica w szkole zsjecia dodstkowe dla dziecka bilety miesieczne benzyna itd srodki czystosci i jedzenie oraz ubrania.......i okragla sumka 7tys zagospodarowana

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jeremi(2018-09-15 06:38) Zgłoś naruszenie 114

    Wniosek jest taki ,że kapitał przynosi więcej korzyści niż praca ,a jeśli za prace wszyscy w państwie dostają duże pensje kapitałowe to z tych pieniędzy mogą robić zyski kapitałowe obojętnie czy jesteś na górze czy na dole. Wystarczy tylko inne państwa wyprzedzić w posiadaniu kapitału u każdego obywatela..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • no, dlaczego?(2018-09-15 01:19) Zgłoś naruszenie 1120

    Dlaczego rząd Kaczyńskiego nie chce płacic Polakom takich pieniedzy?

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • Adel(2018-09-16 09:12) Zgłoś naruszenie 101

    Pracowałem w Szwajcarii około dwóch lat, ale zrezygnowałem na rzecz Niemiec. Fakt, zarobki są tam wysokie, ale to wygląda dobrze tylko na papierze. Tak jak autor napisał, mieszkanie, ubezpieczenie to podstawowe wydatki. Za pokój ze wspólną łazienką i kuchnią 700 CHF, ubezpieczenie 400 CHF, a do tego żywność(mięso średniej jakości 45CHF za kilogram) i usługi, typu fryzjer(60CHF). Plus jakieś inne opłaty, z którymi spotyka się tam na każdym kroku. Płatny lekarz, pomimo ubezpieczenia(tak, wiem mogłem wziąć droższe ubezpieczenie 1000CHF). Do tego utrzymanie samochodu( w moim przypadku około 250CHF/miesiąc). Więc z wypłaty(około 6000 CHF brutto) mogłem zaoszczędzić max 600CHF, i to bez szaleństw. O! I taka to Szwajcaria, z mojego punktu widzenia

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ula(2018-09-15 18:51) Zgłoś naruszenie 90

    Szwajcarzy może tyle zarabiają, ale obcokrajowcy w sektorze hotelarskim ok 3.500 brutto. Wiem bo pracuję tam od 10 lat.

    Odpowiedz
  • Ze Szwajcarii(2018-09-16 00:21) Zgłoś naruszenie 70

    Mieszkam od trzech lat w Szwajcarii. Wyjaśnię pewne sprawy: 1. To są pensje brutto. W Szwajcarii samodzielnie płaci się ubezpeczenia, np. zdrowotne, koszty życią są też proporcjonalne. Średni poziom życia nie jest wiele wyższy niż w Niemczech. 2. Finanse, biotechnologia, centrale firm itp. nabijają średnią, ale rolnik albo opiekunka do dziecka zarabia znacznie mniej. 3. Szwajcaria przez 100 lat gromadziła kapitał. Mimo, że tajemnica bankowa nie obowiązuje, to pieniądze cały czas procentują. W Polsce tego nie będzie dopóki nie zbierzemy kapitału. 4. W Szwajcarii nie można kraść na piramidach finansowych albo reprywatyzacji. To pomogło zakumulować kapitał. 5. Polscy pracownicy w Szwajcarii nie różnią się od miejscowych pracowitością, a średnio przewyższają ich kwalifikacjami (co jest oczywiste, bo tylko tacy dostają pozwolenia na pracę). Tak więc nie są prawdą narzekania na rzekomo polskie cechy charakteru. Raczej mają zwalić winę z poprzedniej władzy w Polsce na wyborców. Pozdrawiam,

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz