Najwyższe bułgarskie odznaczenie państwowe przyznano ambasadorowi za zasługi dla rozwoju stosunków dwustronnych i w związku z zakończeniem jego misji w Bułgarii.

Na uroczystości Radew podziękował ambasadorowi za jego działalność i przypomniał, że jego współpraca z Krajewskim rozpoczęła się zaraz po przybyciu ambasadora do Bułgarii w 2014 r., kiedy obecny prezydent był dowódcą bułgarskiego lotnictwa wojskowego.

„W wyniku konstruktywnej pracy polskiego dyplomaty osiągnięto wysokie wyniki w ćwiczeniach wojskowych, polskie siły powietrzne pełniły razem z bułgarskimi lotnikami wspólną misję ochrony bułgarskiej przestrzeni powietrznej” – podkreślił Radew. Osiągnięto wyjątkowo wysoki poziom współpracy nie tylko między ekspertami w lotnictwie, lecz i między przedstawicielami innych rodzajów sił zbrojnych – dodał.

W swoim przemówieniu, wygłoszonym w języku bułgarskim, polski dyplomata podkreślił, że Bułgaria stała się jego drugim domem. „Podczas mojej kadencji Polska, bliski partner Bułgarii w UE i NATO, udowodniła, że jest przyjacielem Bułgarii, konsekwentnie popierając jej kandydaturę do strefy Schengen” – mówił.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)