Na Krzystka zagłosowało 100 tys. 465 osób, a na Sochańskiego - 27 tys. 966.

Kampania przed drugą turą wyborów na prezydenta Szczecina przebiegała bardzo spokojnie. Krzystek w ciągu ostatnich dwóch tygodni spotkał się z dziennikarzami dwa razy, Sochański niewiele więcej. Pierwszy raz Krzystek zorganizował konferencję 22 października tuż po pojawieniu się wyników, a drugi - ostatniego dnia kampanii w piątek 2 listopada.

Na ostatniej konferencji prasowej zapowiedział, że po wygranych wyborach chciałby korzystać z programów "nie tylko tych, którzy mają swoje przedstawicielstwo w radzie miasta i w sejmiku (...) ale także z programów tych komitetów, które nie mają swoich przedstawicieli".

"Takich pomysłów i projektów jest naprawdę bardzo wiele, to jest kwestia związana choćby z opieką nad seniorami i programami szczepień, o których mówił Sojusz Lewicy Demokratycznej. To są kwestie, o których mówiła Koalicja Antysystemowa (składająca się m.in. z przedstawicieli Kukiz'15 i partii Wolność - PAP), dotyczyły choćby wsparcia siły oddziaływania rad osiedli i funduszy, którymi dysponują" - dodał Krzystek.

W pierwszej turze wyborów Krzystek uzyskał poparcie 47,25 proc. głosujących (głosowały na niego 73 063 osoby), Bartłomiej Sochański otrzymał natomiast 21,99 proc.; głos na kandydata Prawa i Sprawiedliwości oddało 34 005 osób.

Reklama

Krzystek, rozpoczynając kampanię wyborczą w połowie sierpnia br., jako jeden z ostatnich zgłoszonych kandydatów, podkreślał, że najważniejsza dla niego jest rodzina, jej rozwój i bezpieczeństwo, a także ochrona zdrowia. Do wyzwań stojących przed miastem zaliczył aquapark, nowy stadion i dalszą rewitalizację Łasztowni, która ma być "nowym sercem miasta".

Urzędujący prezydent startował z KWW Bezpartyjnych Piotra Krzystka. Bezpartyjni wprowadzili także swoich radnych do szczecińskiej rady miejskiej i zachodniopomorskiego sejmiku. Koalicja Obywatelska będzie miała w sejmiku 13 radnych, 11 mandatów uzyskało PiS, Bezpartyjni Samorządowcy - 3, PSL -2, a SLD - 1. Do czasu ukazania się depeszy nie podano, jaka koalicja będzie rządzić w sejmiku.

Piotr Krzystek urodził się 5 lutego 1973 r. Jest radcą prawnym, menedżerem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pracował jako podinspektor w Urzędzie Miasta Szczecina w 1998 r. Następnie, od maja 1998 do 31 grudnia 1998 r., był zastępcą dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. W latach 1999-2002 był dyrektorem generalnym Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W latach 2002-2004 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Szczecina, był odpowiedzialny za sprawy związane z polityką mieszkaniową oraz gospodarowaniem mieniem komunalnym. W 2002 i od 2004 prowadził kancelarię radcy prawnego.

W 2006 r. w drugiej turze wyborów samorządowych został wybrany na urząd prezydenta Szczecina. Głos oddało na niego ponad 74 tys. mieszkańców. Ponownie na urząd prezydenta wybrany został w 2010 r. Zwyciężył głosami blisko 50 tys. szczecinian. W 2014 r. po zwycięstwie w drugiej turze objął urząd prezydenta Szczecina na trzecią kadencję. Krzystek jest żonaty, ma troje dzieci.