Piątkowa decyzja agencji Moody’s o obniżeniu ratingu kredytowego Włoch o jedno oczko do poziomu Baa3 (wciąż powyżej poziomu śmieciowego) nieco uspokoiła nastroje, gdyż inwestorzy obawiali się większej obniżki. Spokój jednak nie trwał długo, bo już we wtorek rentowność obligacji znów zaczęła rosnąć.

Sytuację pogorszyła bezprecedensowa decyzja KE o odrzuceniu projektu budżetu Włoch na przyszły rok. Rzym ma teraz trzy tygodnie na przedstawienie nowej propozycji. Bruksela zapowiada, że w tej sytuacji Włochom grozi objęcie procedurą nadmiernego deficytu.

Rentowność 10-letnich włoskich obligacji we wtorek o godzinie 8:00 w Londynie wzrosła do poziomu 3,54 proc. Spread wobec niemieckich obligacji zwiększył się do 310 punktów bazowych.

Po decyzji KE o odrzuceniu projektu włoskiego budżetu rentowność 10-latek zwiększyła się do poziomu 3,59 proc., zaś spread wobec niemieckich papierów wyniósł 317 pkt bazowych. Spread na poziomie 400 pkt. jest postrzegany jako niebezpieczny dla włoskiego systemu bankowego.

Bank Goldman Sachs ocenia, że sytuacja Włoch, trzeciej największej gospodarki strefy euro, jest nie do pozazdroszczenia, szczególnie w kontekście cofnięcia reformy emerytalnej. Realizacja tego planu oznaczałaby zwiększenie zadłużenia nawet o 10 proc. w ciągu 10 lat.

„Nasze prognozy fiskalne i makroekonomiczne dla Włoch są bardziej pesymistyczne niż te przygotowane przez włoski rząd czy agencję Moody’s” – napisała Silvia Ardagna. „Sytuacja rynkowa może potrzebować pogorszenia, zanim się polepszy. Cel? Wywarcie presji na włoski rząd, aby ten zmienił kurs i retorykę wokół polityki fiskalnej” – czytamy dalej.

Wśród ważnych czynników, które będą miały wpływ na rentowność włoskich obligacji, jest zaplanowana na piątek ocena ratingu kredytowego Włoch przez agencję S&P.

>>> Czytaj też: Bezprecedensowa decyzja KE. Projekt budżetu Włoch odrzucony