"Na terenie całej Francji utrzymują się nadal blokady bramek autostradowych, dróg publicznych oraz dróg dojazdowych do stacji benzynowych i supermarketów organizowane przez ruch tzw. żółtych kamizelek" - przypomina na swojej stronie Ambasada RP we Francji.

Ambasada wskazuje, że szczegółowe informacje o utrudnieniach są dostępne na stronie https://journee.blocage17novembre.com/, a mapa aktualnych utrudnień na autostradach jest również dostępna pod adresem: https://www.autoroutes.fr/en/Realtime-traffic-information.htm.

"Zalecamy odpowiednie zaplanowanie podróży, unikanie blokowanych dróg, zaopatrzenie się w zapasy wody, żywności i paliwa oraz stosowanie się do poleceń władz miejscowych, w tym policji i żandarmerii" - podkreślono w komunikacie ambasady.

Francuski rząd podał w niedzielę, że w sobotnich protestach zostało rannych 409 osób, w tym jedna poważnie. Jedna kobieta zginęła. Policja zatrzymała 282 osoby.

Ludzie ubrani w żółte odblaskowe kamizelki protestowali w co najmniej 2 tys. miejsc, na przejściach dla pieszych, przy wjazdach na stacje benzynowe i do supermarketów. Według nich wzrost podatku od paliw uderza najbardziej w mieszkańców wsi i mniejszych miast, którzy muszą dojeżdżać co najmniej kilkadziesiąt kilometrów do pracy, szkół i na zakupy.

>>> Czytaj też: Timmermans: Wg. Polski środki tymczasowe ws. SN wymagają zmian legislacyjnych