Wśród tematów rozmów politycznych, w których weźmie udział Duda w bułgarskiej stolicy, mają znaleźć się: sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, bułgarskie plany modernizacji wojska, polityka budżetowa i energetyczna UE, rozwój współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza i w gronie państw wschodniej flanki NATO, a także tematyka bałkańska.

Po wtorkowych rozmowach z prezydentem Bułgarii Duda wystąpi z nim na wspólnej konferencji prasowej. Ponadto polski prezydent ma zaplanowane rozmowy z premierem Bojko Borisowem oraz przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Cwetą Karajanczewą.

Po południu Duda i Radew wezmą udział w finisażu wystawy "Ojcowie Niepodległości" w Instytucie Polskim w Sofii. Wcześniej polska para prezydencka złoży kwiaty przed sofijskim Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz weźmie udział w ceremonii wprowadzenia do obiegu ilustrowanej karty pocztowej z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Bułgarią.

Wizyta pary prezydenckiej w Bułgarii jest - jak wskazywał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski - ostatnią z zaplanowanych na ten rok wizyt zagranicznych prezydenta związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i jednocześnie pierwszą z cyklu wizyt "wiążących się ze stuleciem nawiązywania stosunków dyplomatycznych przez odrodzone państwo polskie".

Z Sofii Marceli Sommer (PAP)

autor: Marceli Sommer