Jak będzie wyglądała Rosja po Putinie? Oto wizje Chodorkowskiego i Nawalnego

6 grudnia 2018, 06:45
Źródło:Bloomberg
Władywostok, Rosja. 27.09.2015

Władywostok, Rosja. 27.09.2015źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Andrey Rudakov

Michaił Chodorowski, jeden z najbogatszych przeciwników prezydenta Władimira Putina, zebrał rosyjskich intelektualistów na weekend w Pradze i zaprezentował tam „Rosję swoich marzeń”. Jego wizja jest podobna… do wizji Putina – pisze Leonid Bershidsky.

wróć do artykułu

Reklama

Komentarze (32)

  • WERT(2018-12-06 08:10) Zgłoś naruszenie 817

    Z TROLAMI PIS ROBI TO SAMO

    Odpowiedz
  • xxx(2018-12-06 08:42) Zgłoś naruszenie 3071

    Prawda o oligarchach Rosji w tym o Chodorkowskim u nas wychwalanym a w gruncie rzeczy takim samym jak i Putin opisana została w książce brytyjskich dziennikarzy "Londyn Nowych Ruskich". Po Putinie nic się nie zmieni najwyżej na gorsze bo system oligarchiczny pozostanie czyli możliwość okradania narodu i uwłaszczania się na majątku narodowym. Dla Pis to ideał, który oni realizują obecnie w Polsce.

    Odpowiedz
  • Putinek. (2018-12-06 09:11) Zgłoś naruszenie 200

    Czyli ciąg dalszy tego co jest.

    Odpowiedz
  • Kokosz(2018-12-06 09:34) Zgłoś naruszenie 161

    What Bartosiaka nawet demokratycznie rzadzona rosja bedzie miala tendencje mocarstwowe.

    Odpowiedz
  • Newsroom(2018-12-06 09:47) Zgłoś naruszenie 4012

    Gorbaczow wykończył ZSRR. a "Umiłowany Przywódca" Putin wykończy Rosję. Sankcje jak i długoletnie izolacja Rosji zrobi swoje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • M5an(2018-12-06 10:10) Zgłoś naruszenie 14924

    Jak czytam że coś jest autorstwa Bershidskyego to nie czytam i idę dalej. "efekt Wosia". Ten kolo ma p ***dololo zamiast mózgu. Wam Forsal nie wstyd puszczać teksty o niczym jakiegoś tępego fagasa?

    Odpowiedz
  • jurekc(2018-12-06 11:12) Zgłoś naruszenie 213

    Myśle że Chodorkowsky ma racje

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dziadziu (2018-12-06 12:53) Zgłoś naruszenie 54

    Kiedys i Putin odejdzie , nawet gdyby dal sie sklonowac, to ten klon musi dorosnac, a podobno klony naja krotkie zycie, tak chce natura, a tej nie przechytrzysz. Dolly tez zyla krotko. . W Rosji zawsze, tak periodycznie dochodzi do wladzy dyktator. Obawiam, ze i po Putinie przyjdzie podobny, a moze i ruskie zmadrzeja? Moze i tam dojdzie do wladzy demokrata?

    Odpowiedz
  • zico(2018-12-06 13:14) Zgłoś naruszenie 97

    Po Putinie to będzie nie tylko w rosji ale na naszej kuli ziemskiej jak na saturnie, pustynia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • LA(2018-12-06 13:32) Zgłoś naruszenie 152

    Czyli na wchodzie bez zmian, czyli nie mamy się czego obawiać.

    Odpowiedz
  • Gość(2018-12-06 14:55) Zgłoś naruszenie 68

    Myślę że zwykli Rosjanie nie mają świadomości w co ich polityka Putina pakuje. Przed wojną w Gruzji Rosja miała prawie 650 miliardów $ rezerw dewizowych a teraz podejrzewam ze coś koło zera. Zamiast imperialistycznej polityki ,gdyby była ukierunkowana na gospodarkę , to dzisiaj Rosjanin żyłby na średnim poziomie w Europie a wakacje spędzałby w ciepłych krajach.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Franek Dolas(2018-12-06 14:56) Zgłoś naruszenie 1215

    Dzialania Wolności i Demokracji made in USA to widac wszedzie golym okiem !!!! a tego sie powinnismy obawiac !!!!! Polacy jak sie obudza z reka w nocniku to bedzie za pozno !!!! jak w 1939 roku !!!!

    Odpowiedz
  • tad(2018-12-06 15:04) Zgłoś naruszenie 72

    Ciekawe, jaka byłaby Rosja Berszydskiego? Mam nieodparte wrażenie, że taka jak Putina, tylko że z drobną modyfikacją - na wzór Niemiec, w których żyje Berszydski, nie byłoby w niej miejsca na nie kontrolowane przez państwo media. Putin wprawdzie morduje niepokornych dziennikarzy, ale kilka niezależnych gazet w Rosji działa.

    Odpowiedz
  • bkb2(2018-12-06 17:13) Zgłoś naruszenie 1410

    Rosja musi się rozpaść żeby żyć dalej... Nie da się już utrzymać tak dużego kraju w jego obecnym kształcie przy 140 mln ludzi i to mieszkających w 90 % w części Europejskiej do Uralu....Rosja nigdy nie stanie się drugą Kanada z podobnym klimatem choćby dlatego że nie ma dostępu bezpośredniego do otwartych mórz i oceanów i od południa ograniczą ją Bosfor a od północy Cieśniny Duńskie.... Nawet Nowy Jedwabny Szlak nie może pomóc Rosji bo Chiny zrobią wszystko aby osłabić Rosję do której mają uzasadnione roszczenia terytorialne.... Dzisiaj Ruski zbrodniczy naród nie popiera już tak gremialnie swoich władz na Kremlu ale to może ulec zmianie kiedy Rosja zaanektuje całą Białoruś... Dzisiejsze ruchy na Morzu Azowskim są tylko zasłoną dymną ... Tutaj chodzi o Białoruś w której następuje pełzająca aneksja.... Jeżeli jednak Polska wraz z EU zdoła przeciągnąć Łukaszenkę na swoją stronę przy upadku gospodarki Rosji to Polska zyska na wiele pokoleń przestrzeń do rozwoju gospodarczego.....Dzisiaj budujemy kluczowe instalacje jak przekop Mierzei, drogi ekspresowe, koleje , CPK, silne marki jak Orlen, Ursus, Solaris Pesa , Wielton i wiele innych... W 2019 roku musimy wykorzystać wszystkie atuty aby przeciągnąć Białoruś na stronę Polski

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Klim(2018-12-06 17:21) Zgłoś naruszenie 95

    Chodorkowski "...odważył się kiedyś nie zgodzić w sprawach politycznych z Putinem i na dekadę wylądował za kratkami, na mocy niejasnych zarzutów..." Jeżeli sprawstwo kierownicze, podżeganie do zabójstwa itp były niejasnymi zarzutami, to jakie powinny być te "jasne"? Chodorkowski nie miał o czym z Putinem rozmawiać, tym bardziej nie było tematów do niezgody. Przedmówcy mieli rację: teksty BREDszydskiego są chyba przez Bloomberga rozsyłane za darmo, a jak brak dobrych własnych autorów, to i taka żopa saławiej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wujt(2018-12-06 17:32) Zgłoś naruszenie 61

    Drogie chopy! Wy sie polityko nie zajmujta, bo się g***no znata! Kremlinologi jedne za pinć dwunasta! Co będzie jak go nie będzie! Będzie następny! Rosja to nie Putin, tak samo jak za czasów komuny I sekretarz KC to nie cała partia. Ludzie na szczycie to obrazek dla ludu, ikona państwa. Raz jest jeden, raz jest drugi.

    Odpowiedz
  • Aleksander Nienewski(2018-12-06 18:02) Zgłoś naruszenie 26

    Rosja po Putinie jeszcze dlugo bedzie taka sama,czyli inna,czerwono-prawoslawna,ale za 50-70 lat, bedzie poligonem wojny miedzy bialymi a islamistami i chinczykami....czyli zolto-przykurzona...

    Odpowiedz
  • Terminator(2018-12-06 21:08) Zgłoś naruszenie 61

    Bez Putina w Rosji może powstać wielki chaos!!! Większy niż za Jelzina!!! A atom w rękach "dzikich" ludzi i różnych organizacji może się okazać także niebezpieczny dla Polski i NATO!!!

    Odpowiedz
  • Alf(2018-12-06 23:52) Zgłoś naruszenie 92

    Rosji po Putinie już nie będzie, bo Rosja wskoczy w granice "Księstwa Moskiewskiego" ! To niedługo czeka ten terrorystyczny kraj.

    Odpowiedz
  • Tom-ch(2018-12-07 23:57) Zgłoś naruszenie 00

    @xxx -przeciętny zarobek poza Moskwą to 25.000 rubli -czyli e 300 EURO. Życie tam jest droższe niż u nas. Za co mieliby ludzie jechać na wakacje

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz