Wschód Europy przestał doganiać Zachód. Źle to wróży przyszłości UE

4 grudnia 2018, 06:30 | Aktualizacja: 02.01.2019, 10:48
Tylko na Forsal.pl
Europa

Europaźródło: ShutterStock

Od kilku już lat PKB per capita w krajach Europy Środkowej i Wschodniej nie zwiększa się w odpowiednio wysokim tempie tak, by można było żywić nadzieję, że kraje te osiągną w najbliższej przyszłości podobny poziom dobrobytu, co w większości krajów zachodnich.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (76)

  • gostom(2019-01-24 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    Kasa dla nowego beneficjanta Polski przychodzi głównie z Uni i Niemiec. Ta impreza stworzona przed 25 lat, głównie przez zmieszanego kanclerza Helmuta Kohla i do dnia dzisiejszego kontynuowana przez panią Kanclerz Merkel. Wkrótce zakończy się ten teatr bez tłumu. Pozwalam sobie tylko przypomnieć o programie tzw. PHARE, z którego korzystała Polska i Węgry. Dzisiaj niemieckie systemy socjalne są głównie wyczerpywane przez obywateli Polski. Polacy to nawiększa grupa Uchodźców w Niemczech,

    Odpowiedz
  • Max(2019-01-23 08:22) Zgłoś naruszenie 21

    Z zamieszczonych na wikipedii najnowszych prognoz na 2019r. wynika, że PKB w Polsce na mieszkańca osiągnie poziom 75% średniej unijnej (Czechy 89% średniej). Jak te prognozy się sprawdzą, to znaczyłoby, że w l. 2018-19 wystąpił bardzo wyraźny postęp w Europie centralnej.

    Odpowiedz
  • spokojnie(2019-01-12 20:59) Zgłoś naruszenie 21

    Trudno zeby nasz biedne, wyznaniowe panstwo dogonilo rozwiniete, bogate panstwa zachodniej Europy w ciagu kilkunastu lat. Najwazniejsze ze dystans sie stale zmniejsza, nawet teraz..

    Odpowiedz
  • o. Tadeusz(2019-01-12 20:58) Zgłoś naruszenie 20

    Trudno zeby nasz biedne, wyznaniowe panstwo dogonilo rozwiniete, bogate panstwa zachodniej Europy w ciagu kilkunastu lat. Najwazniejsze ze dystans sie stale zmniejsza, nawet teraz, pod rzadami tragikomicznego narodowego socjalisty

    Odpowiedz
  • licznik(2018-12-05 22:40) Zgłoś naruszenie 11

    Artykuł to taka ideologiczna napychanka! EU to obszar zacofujący się naukowo, technicznie, społecznie, gospodarczo. Tylko uciekać z tego, by móc swobodnie oddziaływać z szybko rozwijającym się światem.

    Odpowiedz
  • cunio23(2018-12-05 16:07) Zgłoś naruszenie 21

    Bardzo tendencyjny artykuł.

    Odpowiedz
  • Lex(2018-12-05 13:47) Zgłoś naruszenie 11

    Tylko cep bedzie poronywal Luxmburg do Wlk. Brytanii. Tylko cep.

    Odpowiedz
  • Terminator(2018-12-05 12:33) Zgłoś naruszenie 11

    PKB per Capita PPP w 2018r. to ok. 32000$. Wynik Podobny jak w Portugalii i lepszy niż w Grecji!!! A wiadomo że Portugalia jest od 1986r. a Grecja od 1981r. na kroplówce UE a Polska dopiero od 2004r.!!! To fantastyczny wynik dla Polski!!! Brawo!!! Nikogo już nie musimy doganiać!!! Koniec kompleksów!!!

    Odpowiedz
  • piesnipju(2018-12-05 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    nas nie dogoniat, nas nie dogoniat

    Odpowiedz
  • Sokular(2018-12-05 08:15) Zgłoś naruszenie 20

    PROBLEM W TYM KOGO WARTO DOGANIAĆ,JAKIMI METODAMI I W JAKIM CELU ,DLA JAKIEJ CZĘŚCI POPULACJI.............dla garstki sprytnych czy dla wszystkich????????????????????????????????

    Odpowiedz
  • ostry(2018-12-04 22:20) Zgłoś naruszenie 10

    Dane w przedstawionej tabeli mówią co innego. Kraje naszego regionu nieco zyskują rok do roku natomiast kraje starej unii relatywnie tracą. Oznacza to, że stale gonimy zachód.

    Odpowiedz
  • bkb2(2018-12-04 21:29) Zgłoś naruszenie 20

    Coraz częściej mysle aby stworzyć w Polsce Program informatyczny który będzie rankingiem wszystkich pseudo znawców ekonomi ,profesorów specjalistow w tym rankingu wypowiadajacy będą oceniani za kazda wypowiedź za każdą deczyje . Słowem stworzymy sito przez które nie merytoryczni pseudo specjalisci beda eliminowani i nie będą w stanie się przebic...w medialnym swiecie

    Odpowiedz
  • olgierd(2018-12-04 21:20) Zgłoś naruszenie 20

    Europa wschodnia dogania średnią ale ma upięty kaganiec w postaci drenażu mózgów, nie korzystnymi umowami wstępu do UE a np. Francja forsuje kolejne kłody ( patrz praca delegowana ) ponadto blokowanie wejścia na ich rynki (vide URSUS, Wielton, Amica, Azoty ) przy pełnej otwartości naszego rynku , narzucanie niekorzystniejszych warunków pod pozorem dobra unijnego i blokowanie wsparcia rządowego dla polskich przedsiębiorstw ( patrz stocznie ). Francja Niemcy Holandia traktuje Eu wschodnią jak kolonię , rynek zbytu, zaplecze surowcowe ..... musimy szukać współpracy między sobą bo inaczej 200 będziemy gonić a na końcu okaże się że jesteśmy murzynami

    Odpowiedz
  • pablobodek(2018-12-04 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    Dzięki za użyteczny link.

    Odpowiedz
  • bkb2(2018-12-04 19:13) Zgłoś naruszenie 11

    Coraz częściej mysle aby stworzyć w Polsce Program informatyczny który będzie rankingim wszystkich pseudo znawców ekonomi ,profesorów specjalistow w tym rankingu wypowiadajacy będą oceniani za kazda wypowiedź za każdą deczyje . Słowem stworzy sito przez które nie merytoryczni nie będą w stanie się przebic...

    Odpowiedz
  • last_starfighter(2018-12-04 18:50) Zgłoś naruszenie 10

    Czołgamy się goniąc Zachód, nie mkniemy. Winna jest socjaldemokratyczna tyrania, podatkowy ucisk i terror biurokratyczny. Polska powinna być krajem WOLNOŚCI a nim nie jest, bo decydenci to mali ludzie którzy nie są w stanie mentalnie się przełamać i przestać kopiować rozwiązań krajów bogatych - gdy są one już bogate, a nie wtedy, gdy były biedne. Kartoflisko umysłowe, ot co.

    Odpowiedz
  • Kołodziej (2018-12-04 18:48) Zgłoś naruszenie 93

    Po obaleniu cccp, kraje byłego demoludu dostały takiego kopa do przodu jak rakieta. Bez sowietów na karku wszystko stało się prostsze. Już suwerenne kraje i gospodarki już niezależne od Moskwy , błyskawicznie weszły na skuteczne tory rozwoju i uwolnione zaczęły szybko gonić zachód. Potem sprytnie pochłonęła je Unia i uzależniła od Brukseli. Od tego czasu, Europa Wschodnia przestała doganiać Zachodnią. Dziwne prawda??? A może tak właśnie miało być, wszak kolonie nie są po to, aby doganiały tłamszące je imperia. Europę Wschodnią katastrofalnie i obrzydliwie przez trzy pokolenia demoludu hamowała Moskwa. Miało być potem tak pięknie ale rolę Kremla bardzo szybko przejęły Berlin i Bruksela. Unia w obecnej formie jest konstrukcją bardzo wadliwą. Zbliżają się wybory do Europarlamentu. Naprawmy Europę.

    Odpowiedz
  • Bob(2018-12-04 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    10% naszego budrzetu zjadaja odsetki od dlugow styropianowcow

    Odpowiedz
  • Newsroom(2018-12-04 16:45) Zgłoś naruszenie 355

    Przykład Francji pokazuje że zachód się cofa. Socjalistyczna Francja zdycha, w kolejce Włochy - kto następny ?? My nie musimy doganiać, tylko rozwijajmy się w tym tempie jak obecnie bo socjalistyczny zachód się cofa i to bardzo ostro.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • (2018-12-04 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    Na zachodzie d z i w k i i milionerzy.........nikt nie ma zamiaru dla nich biegać ....i do tego w kredytach za które musi ktoś zapłacić.....

    Odpowiedz