O godzinie 7:03 w Londynie cena złota rosła o 0,4 proc. i osiągnęła poziom 1287,45 dol. za uncję. To najwyższy poziom od 15 czerwca 2018 roku, gdy za złoty kruszec płacono 1285,96 dol. Oznacza to, że przy cenie prawie 1300 dol. za uncję, złoto osiągnęło 6-miesięczne maksimum.

„Większość ludzi inwestuje w bezpieczne aktywa, takie jak złoto, ze względu na dużą zmienność na rynkach akcji” – komentuje Gnanasekar Thiagarajan, dyrektor z Commtrendz Risk Management Services. Jak dodaje, częściowe zawieszenie pracy rządu USA z powodu sporu ws. finansowania muru na granicy z Meksykiem jedynie wzmaga niepewność na rynkach, a to może mieć pozytywny wpływ na wartość złota.

Wzrost wartości złotego kruszcu w ostatnim kwartale 2018 roku wynika z tego, że inwestorzy na całym świecie spodziewają się nadejścia spowolnienia, a wraz z wyprzedażami na globalnych rynkach akcji, szukają bezpiecznych przystani inwestycyjnych.

Oprócz wyprzedaży na rynkach akcji, czynnikami wzmacniającymi wartość złota są słabszy dolar i perspektywa niższych niż się spodziewano podwyżek stóp procentowych ze strony Fed – wylicza Jasper Lawler z London Capital Group. Do tych czynników należy dodać gorsze wyniki chińskiej gospodarki.

>>> Czytaj też: Ropa, populiści i dolar. Zobacz, co w 2019 roku może zagrozić rynkom wschodzącym