Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,36 proc., do 23 909,84 pkt. S&P 500 spadł o 0,53 proc. i wyniósł na koniec sesji 2582,61 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,94 proc. do 6905,92 pkt.

W ujęciu sektorowym na nowojorskich giełdach najlepiej radziły sobie spółki finansowe, a najgorzej przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.

Niemal 50 proc. traciły na wartości akcje PG&E, największego dostawcy prądu i gazu w USA. Firma ogłosiła rozpoczęcie przygotowań do złożenia wniosku o ogłoszenie bankructwa we wszystkich segmentach działalności.

Nowojorskie giełdy wkroczyły w poniedziałek w sezon wyników za IV kwartał, które nieoficjalnie otworzył raport Citigroup.

Reklama

Rynki początkowo (wyprzedaż akcji przed otwarciem sesji) zareagowały na raport negatywnie, jednak sentyment do spółki zmienił się o 180 stopni po otwarciu głównych notowań. Citi przewodzi wzrostom banków na S&P 500 (+3 proc.)

Citi zanotował 21-proc. spadek przychodów rdr z największego segmentu działalności - tradingu FI, FX i towarami. Całkowite przychody banku wyniosły w IV kw. 17,1 mld USD vs. oczekiwane 17,6 mld USD. Skorygowany zysk na akcję Citigroup w IV kw. 2018 r. wyniósł 1,61 USD vs. konsensus 1,55 USD.

W najbliższych dniach wyniki przedstawią pozostałe duże banki: we wtorek JPMorgan Chase i Wells Fargo, w środę Goldman Sachs, a w czwartek Morgan Stanley.

Analitycy spodziewają się wyhamowania dynamiki skorygowanego wzrostu zysków spółek z S&P 500 w IV kw. 2018 roku do 11,9 proc. rdr z ponad 25-proc. w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. Dla całego 2018 r. prognoza na początku sezonu wynikowego wynosi 23,8 proc., a dla całego 2019 r. 7 proc. i tylko 2,4 proc. dla I kw. 2019 r.

Rynek tym razem podchodzi do sezonu wynikowego z obawami m.in. z uwagi na niedawno wystosowany przez Apple "profit warning".

Poniedziałek przyniósł schłodzenie sentymentu na światowych giełdach w obliczu obaw o pogłębienie spowolnienia światowego wzrostu gospodarczego po tym, jak z Chin napłynęły najsłabsze od 2016 r. dane o wymianie handlowej, a ze Strefy Euro niższe od konsensusu wskazania produkcji przemysłowej.

Liczony w dolarach eksport Państwa Środka spadł w grudniu 2018 r. o 4,4 proc. rdr wobec oczekiwanego przez analityków wzrostu o 2,0 proc. Import spadł zaś o 7,6 proc. vs. konsensus spadku o 4,5 proc.

Nadwyżka Chin w handlu z USA wyniosła 323 mld USD i była najwyższa w historii.

Rynki czekają na wtorkowe głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin nad wynegocjowanym przez rząd w Londynie z Brukselą porozumieniem ws. warunków wyjścia UK ze Wspólnoty.

Brytyjska premier Theresa May zaapelowała w poniedziałek w liście do przywódców UE o udzielenie dalszych gwarancji dotyczących Brexitu. Szef KE Jean-Claude Juncker i szef Rady Europejskiej Donald Tusk stoją jednak na stanowisku, że warunki umowy o opuszczeniu Unii Europejskiej nie podlegają renegocjacjom.

Parlamentarna arytmetyka wskazuje, że szefowa mniejszościowego rządu ma niewielkie szanse na wygraną w głosowaniu.

W Stanach Zjednoczonych już 24 dni (najdłużej w historii) trwa częściowy "shutdown" administracji federalnej. Jeżeli przymusowy przestój w pracy 800 tys. pracowników rządowych potrwa przez cały kwartał, to gospodarka USA w I kw. skurczy się w stosunku do wcześniejszych prognoz 2,5 proc. kdk - oceniają ekonomiści Pantheon Economics. (PAP)