Ustawa zabrania wojskowym i żołnierzom poborowym opisywania w internecie, a także opowiadania dziennikarzom o elementach ich służby, o byłych towarzyszach ze służby i ich krewnych. W szczególności żołnierze nie będą mogli w mediach społecznościowych ujawniać, w jakich siłach służą, ani też podawać jakichkolwiek danych o działalności jednostek wojskowych w miejscu ich dyslokacji.

Za naruszenie zakazu przewidziana jest kara dyscyplinarna, a żołnierzom służby kontraktowej grozić będzie zwolnienie.

O zabronienie żołnierzom służby kontraktowej informowania w mediach społecznościowych o sobie i innych wojskowych apelowało rosyjskie ministerstwo obrony. Inicjatorzy ustawy uzasadnili przepisy tym, że wojskowi są obiektem "szczególnego zainteresowania" ze strony służb specjalnych oraz ugrupowań terrorystycznych i ekstremistycznych.

Ustawa nakłada także ograniczenia w posługiwaniu się smartfonami i innymi urządzeniami z możliwościami nagrywania i podłączania się do internetu. Deputowani zadecydowali, że takich urządzeń żołnierze nie mogą mieć przy sobie w trakcie działań bojowych, podczas pobytu na terenie jednostki i pełnienia dyżuru bojowego. Zakaz nie dotyczy zwykłych telefonów ani też używania smartfonów w życiu codziennym.

Reklama

Za ustawą opowiedziało się 408 deputowanych, nie było głosów sprzeciwu.