W lutym ogólne oceny sytuacji w kraju pozostały na poziomie z ubiegłego miesiąca. 44 proc. respondentów CBOS uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, a 40 proc. jest przeciwnego zdania. 16 proc. nie ma zdania na ten temat.

"Pozytywnym ocenom sytuacji w kraju sprzyjają przede wszystkim częste uczestnictwo w praktykach religijnych oraz prawicowa orientacja polityczna. Ponadto korzystnie o sytuacji w Polsce relatywnie częściej niż inni wyrażają się osoby mające od 55 do 64 lat, badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym, mieszkańcy wsi, a w grupach społeczno-zawodowych – personel średniego szczebla, bezrobotni i rolnicy. Krytycyzmem z kolei, poza osobami niepraktykującymi i o lewicowej orientacji politycznej, wyróżniają się mieszkańcy największych miast, osoby z wyższym wykształceniem, respondenci w wieku do 24 lat oraz badani niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej, a w grupach społeczno-zawodowych – robotnicy, osoby zatrudnione w sektorze usług, kadra kierownicza, prywatni przedsiębiorcy oraz uczniowie i studenci" - czytamy w omówieniu wyników badania.

"W porównaniu ze styczniem, dość istotnie pogorszyły się oceny sytuacji politycznej w Polsce" - zauważa CBOS. Obecnie za dobrą uznaje ją 19 proc. badanych (spadek o 6 punktów procentowych), za złą – 41 proc. (wzrost o 5 punktów), a 34 proc. (bez zmian) twierdzi, że jest ona przeciętna – ani dobra, ani zła.

"W lutym obserwowane jest także nieznaczne pogorszenie ocen sytuacji gospodarczej w kraju, przy czym nadal pozostają one relatywnie dobre" - zaznaczono. W stosunku do stycznia do 48 proc. (spadek o 4 pkt. proc.) zmalał odsetek respondentów dobrze oceniających stan polskiej gospodarki. Do 34 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.) wzrósł zaś udział tych, którzy twierdzą, że jest ona przeciętna. Niezmiennie 13 proc. badanych określa sytuację gospodarczą w Polsce jako złą.

Reklama

Oceny poziomu życia badanych i ich rodzin pozostają niezmienione w stosunku do stycznia. 65 proc. uznaje go za dobry, a 5 proc. wyraża niezadowolenie. 30 proc. określa jakość swojego życia jako przeciętną.

Gorsze niż przed miesiącem są oceny warunków materialnych gospodarstw domowych. 58 proc. badanych (spadek o 5 pkt. proc.) ocenia ją dobrze, 36 proc. (wzrost o 5 pkt.) twierdzi, że ich warunki materialne są przeciętne (ani dobre, ani złe), 6 proc. stanowią osoby niezadowolone ze swojej sytuacji materialnej.

Na niemal niezmienionym poziomie utrzymują się z kolei oceny sytuacji w zakładach pracy. 65 proc. uznaje ją za dobrą, 9 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.) określa ją jako złą, a 25 proc. (wzrost o 1 pkt.) – jako przeciętną.

W lutym zmniejszył się - z 28 proc. do 25 proc. - odsetek badanych przewidujących, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w kraju się poprawi. Jednocześnie więcej osób niż w styczniu twierdzi, że pozostanie ona na niezmienionym poziomie (47 proc.; wzrost o 4 pkt. proc.). 18 proc. obawia się pogorszenia.

Niezmiennie 50 proc. jest przekonanych, że w najbliższym roku sytuacja polityczna w kraju pozostanie niezmieniona, zmniejszył się jednak - z 21 proc. do 19 proc. - odsetek respondentów sądzących, że sytuacja polityczna się poprawi. 18 proc. niezmiennie przewiduje pogorszenie.

W ocenie 49 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.) stan gospodarki utrzyma się na dotychczasowym poziomie. Do 29 proc. (spadek o 3 pkt. proc.) zmalał odsetek badanych prognozujących, że w ciągu roku stan gospodarki się poprawi. 12 proc. (spadek o 1 pkt. proc.) obawia się pogorszenia.

"Przewidywania dotyczące poziomu życia badanych i ich rodzin w ostatnim miesiącu właściwie się nie zmieniły" - informuje CBOS. 58 proc. respondentów spodziewa się utrzymania status quo, 23 proc. oczekuje poprawy, a 10 proc. obawia się, że w najbliższym roku poziom życia ich oraz ich rodzin może się obniżyć.

W lutym, tak jak w styczniu, 68 proc. badanych oceniało, że warunki materialne gospodarstw domowych utrzymają się na niezmienionym poziomie. Do 9 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.) zwiększył się odsetek respondentów spodziewających się ich pogorszenia. O tyle samo - z 25 proc. do 23 proc. - zmniejszył się odsetek tych, którzy oczekują poprawy.

Nie zmienił się też odsetek badanych (60 proc.), którzy sądzą, że nie ulegnie istotnej zmianie sytuacja w ich zakładzie pracy. W porównaniu ze styczniem zwiększył się do 8 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.) odsetek pracowników spodziewających się pogorszenia. Jednocześnie nie zmienił się (26 proc.), odsetek tych, którzy uważają, że sytuacja w ich zakładzie pracy poprawi się.

Pogorszyły się oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Obecnie 71 proc. (spadek o 7 pkt. proc.) uważa, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć zatrudnienie, w tym - 18 proc. (spadek o 3 pkt.) ocenia, że nietrudno jest o pracę satysfakcjonującą. 22 proc. (wzrost o 5 pkt.) twierdzi, że znalezienie pracy jest trudne, w tym 5 proc. (wzrost o 2 pkt.) uważa, że jest to zupełnie niemożliwe.

W stosunku do stycznia wzrosło też poczucie zagrożenia bezrobociem. Utraty pracy obawia się obecnie 23 proc. osób aktywnych zawodowo (wzrost o 3 pkt. proc.), 75 proc. (spadek o 3 pkt.) czuje się natomiast pod tym względem bezpiecznie.

"Lutowe spadki nastrojów społecznych wpisują się w obserwowany od kilku miesięcy negatywny trend w tym zakresie – zwłaszcza jeżeli chodzi o oceny i prognozy dotyczące sfery publicznej. Jeszcze gorzej aktualne nastroje prezentują się w dłuższej perspektywie. W ciągu roku odsetek pozytywnych ocen sytuacji w kraju zmniejszył się o 6 punktów procentowych, o 9 punktów ubyło deklaracji zadowolenia z sytuacji politycznej, a o 7 punktów – z gospodarczej. Również przewidywania we wszystkich tych wymiarach są obecnie wyraźnie mniej optymistyczne niż przed rokiem. Dodatkowo od lutego 2018 nieznacznie wzrosło poczucie zagrożenia bezrobociem wśród pracujących, któremu towarzyszy spadek zadowolenia z sytuacji w zakładach pracy" - podaje CBOS.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7–14 lutego 2019 r. na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka