Liczba zamożnych rodzin w USA osiągnęła rekordowy poziom. Jest ich już mniej więcej tyle, ile wynosi cała populacja Szwecji bądź Portugalii wynika z badań przeprowadzonych przez Spectrem Group, cytowanych przez redakcję Bloomberg. Ponad 10,2 miliona gospodarstw domowych w 2018 r. miało majątek netto o wartości od 1 miliona do 5 milionów dolarów (nie uwzględniając wartości nieruchomości, będących ich głównym miejscem zamieszkania). To o 2,5 procent więcej niż w 2017 roku. 

Z kolei liczba rodzin ultra-bogatych (majątek od 5 milionów do 25 milionów dolarów) wzrosła w ubiegłym roku o 3,7 proc. do około 1,4 miliona. Liczba gospodarstw domowych, których fortuna przekracza 25 milionów dolarów, zwiększyła się o około 0,6 procent do 173 tysięcy.

Tempo wzrostu liczby zamożnych gospodarstw domowych nadal przewyższa tempo wzrostu w przypadku klasy średniej” – stwierdził Greg Soueid, szef zarządzania majątkiem w firmie doradczej Treliant.

Badania Spectrem Group polegały na przeprowadzeniu ankiety wśród 2300 bardzo zamożnych gospodarstw domowych, 4 450 rodzin milionerów i 1850 ultrabogatych inwestorów. Ankieta ma 4-procentowy margines błędu.

>>> Czytaj też: Nowa generacja superbogatych Amerykanów jest zaskakująco młoda. Oto wnioski z najnowszych badań