MON chce kupić nowe samoloty bojowe. Ciągle czeka na odpowiedź USA

20 marca 2019, 07:37 | Aktualizacja: 20.03.2019, 10:55
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Myśliwiec F-35 w czasie pokazu lotniczego podczas targów lotniczych w Farnborough w Wielkiej Brytanii, 12.07.2016

Myśliwiec F-35 w czasie pokazu lotniczego podczas targów lotniczych w Farnborough w Wielkiej Brytanii, 12.07.2016źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Simon Dawson

W grudniu pytaliśmy Amerykanów o cenę i czas dostaw F-35. Trzy miesiące wcześniej o F-16 i F-18. Podpisanie umowy w tym roku jest mało prawdopodobne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (25)

  • tad(2019-03-20 08:18) Zgłoś naruszenie 182

    Pan Miłosz znowu usiłuje mi wmówić, że ma jakieś źródła informacji w MON :) Proszę się starać bardziej, Miłosz, bo na razie to panu nie wychodzi.

    Odpowiedz
  • fakt(2019-03-20 08:31) Zgłoś naruszenie 1812

    już chyba lepiej kupić te F-35 niż kolejne stare F-16. F16 to za kilka lat będą takie same jak MIG29 :(

    Odpowiedz
  • Gość(2019-03-20 08:44) Zgłoś naruszenie 95

    Dobrze ze wchodzą w projekt "Harpia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gosc czasami(2019-03-20 08:56) Zgłoś naruszenie 315

    10 mln. dol. za sztukę to bardzo tanio, inne państwa kupowały pod 100 mln. dol.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2019-03-20 09:10) Zgłoś naruszenie 1731

    Powinien budować szpitale albo mieszkania socjalne a nie wydawać pieniądze na samoloty!!!!

    Odpowiedz
  • rafa2(2019-03-20 09:12) Zgłoś naruszenie 400

    F-35 nie kosztuje 10 MLN USD ale troche poniżej 100 MLN USD

    Odpowiedz
  • Beny(2019-03-20 09:42) Zgłoś naruszenie 2720

    W naszych warunkach geograficznych tylko grippeny mogące startować z byle pastwiska, a nie badziew amerykański delikatny w eksploatacji i drogi. W przypadku konfliktu w pierwszej kolejności mielibyśmy zniszczone lotniska z których taki f-35 nie miałby jak wystartować. Polak głupi przed szkodą i po szkodzie!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Grippen(2019-03-20 09:43) Zgłoś naruszenie 1119

    Grippen lepszy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • M5an(2019-03-20 12:04) Zgłoś naruszenie 610

    A Gripen to co, grypy dostał? Był taki pomysł parę lat temu by kupić 100 F-16 i tym samym zakryć ruskich czapkami. Wyszłoby taniej, myśliwec sprawdony, my go już mamy, a taka ilość to byłaby potęga, dominacja na niebie. Jasne, jakbyśmy to zrobili to nawet za parę lat nie byłoby nas stać na nowe myśliwce, ale mielibyśmy z głowy Rosjan na dekadę. I te mysliwce można było dostać od ręki, jeszcze jakąś umowę offsetowa zrobic ala Turcy, Amerykanom nie zależy już na tej technologii. No a jak nie, bo F-16 ma swoje lata, to zrobic współpac z Szwecją, kupić w opór Gripenów. F-35 dostaniemy za dziesięć lat jak dobrze pójdzie, Gripeny można dostać już teraz.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bob(2019-03-20 12:07) Zgłoś naruszenie 155

    Kolejna rata spłata eskimoskich roszczeń

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Fakty(2019-03-20 12:55) Zgłoś naruszenie 1410

    Czy to jakaś nowa pisowska tradycja, że sprzęt za miliardy zł kupuje się bez przetargu ? Przecież to jest kryminał . Najpierw mówimy amerykanom, że kupimy ich sprzęt, później negocjujemy cenę (w górę) i zasilamy gospodarkę USA mimo, że jesteśmy w UE i na rozwoju UE powinno nam zależeć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Drogie(2019-03-20 13:23) Zgłoś naruszenie 12

    CENA: - 102 F-35As CTOL - $89.2 million - 25 F-35Bs STOVL - $115.5 million - 14 F-35Cs CV - $107.7 million

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2019-03-20 13:38) Zgłoś naruszenie 178

    Pomysł kupienia F35 to dobra decyzja.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Arek(2019-03-20 16:19) Zgłoś naruszenie 45

    Samoloty i systemy przeciwrakietowe w to trzeba inwestować .. marynarka i czołgi to przeżytek

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz