W ocenie agencji aktualny rating odzwierciedla zdywersyfikowane oraz stabilne fundamenty gospodarki, rozsądną politykę fiskalną oraz poprawiającą się płynność zewnętrzną.
Rating ogranicza z kolei wysokie w relacji do PKB zadłużenie zagraniczne.
JCR ocenia, że wdrożenie pakietu fiskalnego w proponowanym przez partię rządzącą kształcie nie doprowadzi do wzrostu deficytu sektora finansów publicznych powyżej 3 proc. PKB.
"Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (...) wciąż nadaje priorytetowe znaczenie promowaniu inkluzywnego wzrostu gospodarczego, przy zobowiązaniu do utrzymaniu deficytu (sektora finansów publicznych - PAP) poniżej 3 proc. PKB. Choć rząd wdrożył szereg rozwiązań zwiększających przywileje socjalne oraz obniżył obciążenia gospodarstw domowych, do tej pory rządzącym udało się ograniczyć deficyty fiskalne dzięki zwiększeniu dochodów podatkowych, w oparciu o wzrost gospodarczy i zwiększoną ściągalność podatków, a także trzymaniu się stabilizującej reguły wydatkowej" - napisano w raporcie.
"JCR uważa, że gospodarka Polski umiarkowanie spowolni w przyszłości, jednak będzie to powrót do bardziej stabilnego wzrostu, napędzanego przez popyt wewnętrzny. Jeżeli dodatkowa stymulacja (...) zostanie wdrożona według planu przed wyborami parlamentarnymi na jesieni 2019 r., deficyt (sektora gg - PAP) nieuchronnie wzrośnie, jednak utrzyma się poniżej 3 proc. PKB" - dodano.
Agencja zaznaczyła jednocześnie, że będzie "przyglądać się" w jaki sposób rząd zamierza sfinansować pakiet fiskalny w zgodności z regułą wydatkową.
Wzrost PKB Polski w 2019 r. i 2020 r. wyniesie "powyżej" 3 proc. - prognozuje JCR.
Zdaniem agencji, konflikt na linii UE-Polska w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości nie doprowadzi do "znaczącej" redukcji dostępności funduszy unijnych dla Polski.
System finansowy Polski jest zdaniem agencji stabilny, zyskowność banków solidna, a jakość ich aktywów i adekwatność kapitałowa poprawiła się.
Japonia posiada największy udział w zadłużeniu w polskich SPW wśród nierezydentów - na koniec lutego 2019 r. wyniósł on 22,1 proc. (21,6 mld zł).
W metodologii JCR rating długoterminowy w walucie obcej na poziomie "A" oznacza, iż istnieje wysoka pewność, iż dany podmiot będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania finansowe.
Stabilna perspektywa ratingu oznacza, że zmiana ratingu w dającej się przewidzieć przyszłości jest mało prawdopodobna.
Skala ratingowa w metodologii JCR, od najwyższej, to: AAA (najwyższy poziom pewności co do zdolności do spłaty zobowiązań), AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C (bardzo duże ryzyko niewypłacalności), LD (częściowa niewypłacalność), D (całkowita niewypłacalność). Od poziomu AA do B do ratingu może zostać dodany "+" lub "-", w zależności od siły oceny na danym poziomie skali (czyli AA+, AA, AA- itd.).
JCR rozpoczęła wydawanie ratingów dla Polski od "BBB+" w 2002 r. Rok później agencja podniosła długoterminową ocenę kredytową Polski w walucie obcej do "A-", a w 2013 r. do "A". (PAP Biznes)