Do Jeffa Bezosa i Billa Gatesa dołączył właśnie 70-letni Bernard Arnault, najbogatszy Europejczyk z fortuną wartą co najmniej 10 mld dolarów.

Arnault, prezes LVMH, wszedł do rankingu w ubiegły wtorek, kiedy jego majątek jako producenta dóbr luksusowych wzrósł o 2,9 proc. osiągając rekordowy poziom 368,80 euro za pojedynczą akcję. Wartość netto Arnaulta zwiększyła się w tym roku o prawie 32 mld dolarów: największy skok w pięciusetosobowym gronie miliarderów Bloomberga.

Do grona najbogatszych Europejczyków w rankingu Bloomberga Francja dodała razem z Arnaultem także Francoisa Pinaulta, prezesa zarządu Kering SA, holdingu skupiającego marki luksusowe oraz Francoise Bettencourt Meyers, stojącą na czele koncernu L'Oreal i jednocześnie najbogatszą kobietą na świecie. Jednocześnie kierujący marką Chanel bracia Gerard i Alain Wertheimerowie ogłosili, że ich fortuna wzrosła w tym tygodniu o 9,8 mld dolarów po tym, jak paryski dom mody ogłosił wyniki za rok 2018.

Majątek Arnaulta jest wart więcej niż 3 proc. francuskiej gospodarki, co podkreśla przepaść majątkową we Francji, gdzie biorący udział w protestach „żółtych kamizelek” postulowali o więcej świadczeń płatnych z kieszeni najbogatszych rodaków.

Nawet przy rosnących napięciach w gospodarce światowej, apetyt chińskich konsumentów na torebki od Louisa Vuittona i koniak Hennessy wywindował wyniki finansowe LVMH, właściciela również szampana marki Dom Perignon i zegarków Tag Heuer. Akcje spółki wzrosły w tym roku o 43 proc., co stanowi trzeci najlepszy wynik we francuskim indeksie CAC 40.

Rodzinna spółka francuskiego magnata kontroluje około połowy paryskiego LVMH. Sam Arnault posiada 97 proc. udziałów w domu mody Christian Dior, którego historia sięga końca lat 40. Do branży produktów luksusowych Arnault wszedł właśnie poprzez przejęcie grupy włókienniczej należącej uprzednio do Diora. Sprzedał wszystkie inne firmy i wykorzystał pieniądze na zakup pakietu kontrolnego w LVMH w roku 1988.

Arnault zadeklarował wraz z krewnymi przekazanie ponad 650 mln dolarów na odbudowę katedry Notre-Dame po tym, jak kościół został zniszczony przez pożar. Tymczasem Bill Gates, założyciel Microsoftu, przekazał ponad 35 mld dolarów Fundacji Billa i Melindy Gatesów, a wartość netto Jeffa Bezosa z Amazon.com spadła o 40 mld dolarów na początku tego roku – wszystko przez rozwód z MacKenzie Bezos.

>>> Czytaj też: Nowa generacja superbogatych Amerykanów jest zaskakująco młoda. Oto wnioski z najnowszych badań