Przewlekłe choroby, takie jak udary, choroby serca i rak płuc, stały się w ciągu ostatnich trzech dekadach głównymi przyczynami zgonów w Państwie Środka – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Lancet. Zastąpiły na czele zestawienia najbardziej śmiercionośnych chorób infekcje płuc oraz choroby noworodków. Wyraźna zmiana zdrowotnych trendów polegająca na przesunięciu od chorób zakaźnych do przewlekłych, będzie miała poważne gospodarcze konsekwencje.

Badanie pokazuje, z jakimi nowymi wyzwaniami będzie musiała zmierzyć się służba zdrowia Chin. Wzrost liczby zachorowań na choroby przewlekłe, które leczy się długo i w sposób złożony, zwiększą znacznie koszty opieki zdrowotnej w tym kraju.

W USA około 90 proc. kosztów obsługi służby zdrowia, które rocznie szacuje się na 3,3 bln dol., pochłaniają właśnie choroby przewlekłe oraz psychiczne – wynika z szacunków Centers for Disease Control and Prevention.

Chiny wydały w 2016 roku na służbę zdrowia 5 proc. PKB. To znacznie mniej niż USA (17,1 proc.), Francja (11,5 proc.) czy Wielka Brytania (9,8 proc.). Dane te pokazują, że koszty obsługi służby zdrowia w azjatyckim kraju będą szybko rosły.

Autorzy badania wskazują na wzrost natężenia nowych czynników chorobotwórczych, które wywołują w Chinach choroby przewlekłe. Zaliczają tu m. in. wysokie ciśnienie krwi, palenie, wysokie spożycie soli oraz zanieczyszczenie powietrza.

Badanie uwydatniło różnice w poziomie zdrowia biednych wiejskich regionów na zachodzie Chin i bogatych miejskich na wschodzie. Miasta mają znacznie zdrowsze populacje. Wraz ze zmianą trybu życia wzrosła za to w Chinach (głównie w metropoliach) zachorowalność na cukrzycę (pomiędzy 2000 a 2017 rokiem aż o 50 proc.).

Pekin ma kilka pomysłów na konieczną do przeprowadzenia reformę służby zdrowia, w tym między innymi zmniejszenie cen leków oraz wzrost inwestycji w szpitale.

W porównaniu do krajów o podobnym poziomie rozwoju gospodarczego, Chiny mają znacznie wyższą śmiertelność z powodu udaru mózgu, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka płuc, bólów karku, raka wątroby i raka żołądka.

>>> Polecamy: Dlaczego coraz więcej osób nie ufa szczepionkom? To już „globalny kryzys”