Na giełdzie metali w Szanghaju miedź staniała o 0,02 proc.

Rynki pozytywnie przyjęły wynik sobotnich rozmów prezydentów USA i Chin podczas szczytu G20. Donald Trump i Xi Jinping uzgodnili wznowienie negocjacji w sprawie sporu handlowego, toczonego przez ich kraje od blisko roku.

"Nie wprowadzimy na razie nowych ceł na towary z Chin; będziemy kontynuować negocjacje tam, gdzie je przerwaliśmy, by sprawdzić, czy uda się zawrzeć umowę" - powiedział Trump.

"Zgodziłem się, aby amerykańskie firmy w dalszym ciągu sprzedawały produkty chińskiemu koncernowi Huawei" - dodał prezydent USA.

"Można powiedzieć, że rynek bardziej odetchnął z ulgą, niż jest szczęśliwy" - powiedziała Vandana Hari, założycielka Vanda Insights, w reakcji na szczyt G20.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w czerwcu 49,4 pkt. wobec 50,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 50,1 pkt.

Według Jia Zhenga, tradera z Shanghai Investment Management, dane nt. PMI z Chin "nie są idealne" i stwarzają presję na ceny metali.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME wzrosła o 0,37 proc. do 5.993,00 USD/t. (PAP Biznes)