USA skarżą Indie do WTO. Chodzi o odwetowe taryfy celne

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
4 lipca 2019, 18:40
Indie flaga
Indie flaga/ShutterStock
USA złożyły skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na cła, jakie Indie nałożyły na amerykańskie towary, co z kolei było odwetem na podniesienie przez USA taryf indyjską stal i aluminium - poinformowała w czwartek WTO.

Stany Zjednoczone toczą spory handlowe z wieloma partnerami, oskarżając ich o nieuczciwe praktyki handlowe i podobne skargi Waszyngton złożył już m.in. na Unię Europejską czy Chiny.

Wojna handlowa między USA i Indiami rozpoczęła się w 2018 roku od niespodziewanego podniesienia przez USA ceł na stal i aluminium oraz zdjęcia Indii z preferencyjnej listy partnerów handlowych. Delhi odpowiedziało dopiero w połowie czerwca podniesieniem ceł na 28 amerykańskich produktów, w tym orzechy, migdały i jabłka.

Pod koniec czerwca WTO przyznała rację Indiom w sprawie dostępu do amerykańskiego rynku energii odnawialnej, uznała bowiem, że USA łamią reguły globalnego handlu. Indie pozwały USA w związku z amerykańskimi przepisami, które faworyzują lokalne firmy kosztem zagranicznych producentów.

>>> Czytaj też: Globalna panika fiskalna. Politycy zaczynają przekonywać się do Nowoczesnej Teorii Monetarnej

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj