Prof. Babones: W interesie bogatych państw leży, aby Polska była nadal biedna [TOP 2019]

6 lipca 2019, 07:00 | Aktualizacja: 25.12.2019, 12:06
Źródło:MAGAZYN DGP
Warszawa, Polska

Warszawa, Polskaźródło: ShutterStock

Kiedy w 1989 r. Polska odzyskała autonomię polityczną, jej społeczeństwo było wyniszczone 50 latami okupacji i ucisku. 30 lat później powróciła jako kraj europejski, pod względem kultury i organizacji niewiele różniący się od swoich bogatych, zachodnich sąsiadów. Niestety w ich interesie leży, aby Polska była nadal biedna. Oczywiście nie mówią tego wprost, mogą nawet nie myśleć, że tego właśnie chcą. Ale prawda jest taka, że biedna Polska jest im o wiele bardziej na rękę niż zamożna. Co może być lepsze dla niemieckich firm niż przyjęcie przez Warszawę euro przy zachowaniu niskich płac? - pisze prof. Salvatore Babones, ekonomista z Uniwersytetu w Sydney.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (85)

  • Pamiętam(2020-01-14 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    na przełomie lat 80 / 90 bardzo wiele mówiło się w Polsce o gospodarce Korei Płd, potem przyszedł Balcerowicz i nagle przestano i zaczęto mówić o cudzie w Hiszpanii, o Kuroniówce, o przejęciach, fuzjach, że to konieczne, że bez inwestycji sobie nie poradzimy, że należy zlikwidować przemysł włókienniczy i ciężki, i zlikwidowano. Korea nie miała swoich Balcerowiczów, zamknęła się na tzw dobrych doradców, i na import i inwestycje zewnętrzne i ma prawdziwy sukces. Hiszpania też jest bogata, ale głównie z potężnych dotacji z UE. U nas rozgrabiono to co było i nie mówi się o tym.

    Odpowiedz
  • Kris(2020-01-06 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    Polska idzie przecież droga Korei, tylko ze północnej.

    Odpowiedz
  • Bernard+(2019-12-26 15:58) Zgłoś naruszenie 66844

    Wszystkie Polskie Rządy po 1990 roku przyznawały różnym grupom nacisku przywileje emerytalne i płacowe. Mamy mistrzostwo świata w ilości osób, które przeszły na emerytury przed 50 rokiem życia. Mamy rekordy w ilości uprawnionych do emerytury na koszt podatników bo zwolnionych z płacenia składek ZUS. No to kto ma wypracowywać teraz dochód narodowy, gdy powojenny wyż demograficzny już cały osiągnął wiek emerytalny 65 lat?

    Odpowiedz
  • Jasiek zza lasu(2019-12-26 11:56) Zgłoś naruszenie 64530

    Oczywiście, że w interesie bogatych państw leży, aby Polska była nadal biedna...może nie biedna, ale dużo biedniejsza od nich samych... Tak samo jak w naszym interesie jest stabilna, ale biedna Ukraina i biedniejsza Białoruś...., żebyśmy mieli skąd wziąć te 2-3 mln ludzi do pracy. Analogiczny jest interes bogatych państw zachodu.

    Odpowiedz
  • tyle w temacie(2019-12-26 11:14) Zgłoś naruszenie 15

    A ja się zastanawiam o całą tą miarę bycia rozwiniętym czyli PKB... to jedno wielkie Gów... i tyle.. Podawani są jako wzór Japończycy, a ja się zastanawiam czy ja bym chciał żyć jak ci prze bogaci Japończycy i odpowiedź brzmi oczywiście że NIE....

    Odpowiedz
  • Karol(2019-12-25 15:37) Zgłoś naruszenie 613356

    O tym czy bedziemy bogaci czy biedni decydujemy my sami a nie zadne inne panstwa. Stwierdzenie tego pana pozbawione jest wszelkiego sensu, gdy z krajom bogatym rownie dobrze moze zalezec na bogaceniu sie biedniejszego partnera chocby po to, azeby mial popytowo chlonniejsze rynek. Na pewno nie wzbogacimy sie rozdawnictwem socjalnym fforsowanym przez partie, ktorej nie chodzi o bogacenie sie spoleczenstwa lecz o wladze i jej bogacenie sie, kosztem biedy reszty.

    Odpowiedz
  • Jakub(2019-12-25 14:49) Zgłoś naruszenie 027

    Głupoty w artykule. Ile niemieckich samochodów czy innych produktów kupi biedna Polska???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Clerc(2019-12-25 14:20) Zgłoś naruszenie 817

    Profesor jest świetny: na początku Korea Południowa miała na mieszkańca o jedną trzecią mniejsze PKB niż okropna, ciemiężąca ją Japonia. A teraz, po 22 latach dynamicznego rozwoju, Korei w stosunku do Japonii zostało do nadrobienia łatwe 25 % różnicy. Po tak błyskotliwych wnioskach profesorskiej głowy straciłem ochotę do dalszego czytania artykułu i w tym miejscu zakończyłem lekturę.

    Odpowiedz
  • nm(2019-07-07 18:45) Zgłoś naruszenie 35893

    ciekawe czy Polacy chcieliby pracowac tak jak Koreanczycy -- przeciez dopiero w ubieglym roku rzad Korei obnizyl ilesc przepracowanych godzin do 12 dziennie

    Odpowiedz
  • Wsciekły(2019-07-07 13:15) Zgłoś naruszenie 65793

    Wyłącz TVP 1 i wyjdź z domu do sklepu na zakupy. Może zobaczysz jak ten "dobrobyt" na kredyt odbija sie na cenach. Może to cię otrzeźwi z PIS-owskiego amoku.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Oby tak dalej ! Dumna silna Polska !!!(2019-07-07 13:07) Zgłoś naruszenie 58174

    Teraz nie wyprzedajemy panstwa a jednocześnie dług publiczny spada względem PKB I mamy pomoc dla ludzi

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • tylko Polski szkoda(2019-07-06 21:21) Zgłoś naruszenie 170203

    Ten reżim zinfiltrowany przez kremlowską agenturę wpływu rozdaje za dużo ryby za mało wędek. Przypomina to 18 wiek, gdy szlachta bardzo chwaliła Sasów, jedz pij i popuszczaj pasa za króla Sasa tylko jak to się skończyło.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oversupplied(2019-07-06 20:09) Zgłoś naruszenie 662220

    Tygrysy azjatyckie wyrosły dzięki sponsoringowi USA. Wystarczy, że przestaną kupować i wszystko spada. Pozostaje tygrysom współpraca z Chinami aby utrzymać się na powierzchni z uwagi na olbrzymi i bliski rynek. Jeżeli USA pomoże w rozwoju technologii i będzie kupować od nas też będziemy może tygrysem. Niestety rynki światowe są "oversupplied" więc może być trudno. Jak sobie sam nie pomożesz to raczej nie licz na innych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • skynet(2019-07-06 17:18) Zgłoś naruszenie 5991057

    Takie perspektywy w Korei Płd, ze pracownicy z wyższym wykształeceniem przekwalifikująsię na spawaczy a masa ludzi marzy o wyjeżdzie do USA do pracy fizycznej - pokazaywali w filmie na Planet. Także nie szalej wyobcowany z rzeczywistości autorze, Japonia bije Koreę

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Damian (2019-07-06 15:14) Zgłoś naruszenie 2811253

    Fantastycznie to wyszliśmy z komunizmu w 89 roku dzięki wprowadzeniu VATU czyli podwyźka sumy podatków i wprowadzanie nowych podatków i zniszczeniu przemysłu . Dziwna jest demokracja z podnoszeniem podatków i braku moźliwość decydowania w jak chce się źyc i gdzie leczyć.

    Odpowiedz
  • Toro(2019-07-06 14:56) Zgłoś naruszenie 3371692

    Co może być lepsze dla niemieckich firm niż przyjęcie przez Warszawę euro przy zachowaniu niskich płac? - pisze prof. Salvatore Babones. Wszystko co wymusza wzrost płac wymusza także modernizację także 500+ jeśli płace są niskie nikt nie zapłaci za innowacje bo po co?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Terminator(2019-07-06 14:09) Zgłoś naruszenie 58245

    Biedna Polska to już przeszłość! Za 10 lat nasz PKB per Capita PPP będzie na poziomie Francji przy dalszym szybkim wzroście gospodarczym!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • weres(2019-07-06 13:19) Zgłoś naruszenie 417242

    Korea jest potęgą gospodarczą ponieważ ma swoje własne wielkie firmy u nas takich firm nie ma, a nawet nie ma potencjału na ich stworzenie. Polska nie idzie drogą korei polska idzie drogą ameryki łącińskiej tam też wydawało się, że wkrótce dogonią najbogatsze kraje, ale rozdawnictwo socjalne zatrzymało rozwój tych krajów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Prawdziwy Przedsiębiorca(2019-07-06 13:10) Zgłoś naruszenie 71649

    Zlikwidujcie PIT dla pracownikow i obowiązek ZUS. Zróbcie 17% VAT na wszystko i system vatowskich kas fiskalnych z serwerami US, co w 100 proc. wyeliminuje karuzele. Do tego zastapcie wreszcie urzednikow komputerami, a gospodarka szybko wchlonie nadwyzke ludzi, bo brakuje ich do pracy. Gwarantuje wzrost PKB w okolicy 10% rok do roku.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • NICKT(2019-07-06 12:31) Zgłoś naruszenie 590133

    "30 lat później powróciła jako kraj europejski, pod względem kultury i organizacji niewiele różniący się od swoich bogatych, zachodnich sąsiadów - czy aby na pewno ?

    Odpowiedz