Komisja nie podała konkretnie, o złamanie których przepisów podejrzany jest Hu, ale określenie „poważne naruszenia dyscypliny” często stosowane jest przez chińskie władze w odniesieniu do spraw korupcyjnych.

Hu pracował w CDB od 2013 roku. Zrezygnował z funkcji we wrześniu 2018 roku, a miesiąc później jego nazwisko pojawiło się w doniesieniach z rozprawy sądowej oskarżonego o korupcję byłego sekretarza Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w prowincji Gansu, Wang Sanyuna.

Prokuratorzy badający tamtą sprawę ocenili, że Hu, wówczas prezes chińskiego Bank of Communications, pomagał przekazywać Wangowi łapówki od byłego prezesa konglomeratu naftowego CEFC China Energy Ye Jianminga – podała w październiku państwowa telewizja CCTV.

Wangowi zarzucano również, że pomógł Ye załatwić kredyt o wartości 4,8 mln dolarów dla hajnańskiej filii CEFC od CDB w czasie, gdy prezesem tego banku był już Hu.

Chiński Bank Rozwoju angażuje się w finansowanie dużych przedsięwzięć infrastrukturalnych, m.in. w ramach lansowanej przez Pekin globalnej logistycznej Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI). Na zakończenie 2018 roku dysponował aktywami o wartości 16,18 bln juanów (2,35 bln dolarów) i był jednym z największych pożyczkodawców na świecie – podała agencja AFP.

Relacja z procesu Wanga była zarazem pierwszą wzmianką państwowych mediów o podejrzeniach dotyczących Ye. Zniknął on z przestrzeni publicznej w lutym 2018 roku, a wkrótce potem zrezygnował z prezesury w CEFC i miejsca w radzie nadzorczej spółki, która dawniej na szeroką skalę inwestowała za granicą, szczególnie w Czechach. Według hongkońskich mediów Ye jest prawdopodobnie przetrzymywany przez chińskie władze, ale nie postawiono mu oficjalnie zarzutów.

Pod rządami prezydenta Xi Jinpinga chińskie władze prowadzą szeroko zakrojoną kampanię antykorupcyjną, w ramach której ukarano już wielu wysokiej rangi urzędników. Pekin stara się również uporządkować chaotyczny sektor finansowy i zwalczyć nielegalne praktyki kredytowe. W lutym inny były członek kierownictwa CDB Guo Lin został wydalony z KPCh, gdy dochodzenie wykazało, że naruszył dyscyplinę.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)