Dlaczego Tesla zbuduje "gigafabrykę" w Niemczech? Wybór Elona Muska jest przemyślany i logiczny [OPINIA]

20 listopada 2019, 06:45
Źródło:Bloomberg
Berlin, Niemcy

Berlin, Niemcyźródło: ShutterStock

Pomimo, że Berlin i okolice nie są zagłębiami przemysłu motoryzacyjnego w Niemczech, to wybór właśnie takiej lokalizacji dla "gigafabryki" Tesli przez Elona Muska jest z wielu powodów uzasadniony - pisze w opinii Leonid Bershidsky.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (62)

  • Martini GTI(2019-11-21 02:00) Zgłoś naruszenie 10

    I serio nikt z Was nie zauwazyl, ze w Niemczech bedzie sie konczyl nowy jedwabny szlak z Chin? Nikt nie pomyslal, ze Rotterdam wtedy straci na znaczeniu i w Niemczech bedzie wkrotce ogromny ruch samochodow ciezarowych, a Tesla wchodzi za moment z wielokrotnie oszczedniejszymi ciezarowkami? :D To tez bedzie mialo ogromne znaczenie za 5-10 lat... Naturalnie takze tansza sila robocza z PL, ale to tylko na moment, zanim Elon przyspieszy tempo swoich robotow na fabrykach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ehe(2019-11-20 21:11) Zgłoś naruszenie 919

    A to Polska ma złożą miedzi. Miedzi potrzebnej do wyprodukowania każdego silnika elektrycznego.

    Odpowiedz
  • Szczecin cieszy się(2019-11-20 20:39) Zgłoś naruszenie 59

    koło naszego Berlina?

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-20 18:41) Zgłoś naruszenie 3731

    Kupimy ponad 100 F-35 od USA (chyba jeszcze made in USA a nie Chiny) i dostaniemy kilka takich "fabryk" w prezencie hmmmmmm montowni i to prosto nie z USA ale z Chin i to bez wielu 300 mln. Euro!!! Dodatki od Polskiego podatnika!!! Hahahahaha. Biznes to jednak biznes w kapitalizmie!!! LooooooooooooooooooooooooooooooooL.

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-20 18:06) Zgłoś naruszenie 9418

    300 mln. Euro od podatnika i "Megafabryka" produkcja to maksymalnie 150000 E-aut rocznie!!! Ale to barany takie podobne jak my dawniej!!! Hahahahahaha. LooooooooooooooooooooooooooooL.

    Odpowiedz
  • bo(2019-11-20 17:19) Zgłoś naruszenie 476

    Moi drodzy. W fabryce się produkuje a nie projektuje. To są dwie różne rzeczy. Tesla bedzie zatrudniać inżynierów technologów i jakościowców może jeszcze inżynierów utrzymania ruchu. Konstruktor nie ma za wiele do roboty w fabryce. Każdy kto pracował w tego typu firmie ten wie. Tak wiec niemiecki wpływ na jakość konstruckje tesli bedzie znikomy.

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-20 17:18) Zgłoś naruszenie 4916

    Focus.de: w Grünheide k. Berlina pracować będzie w pierwszym etapie ok. 3000 pracowników a później do ok. 8000 (wszystko zależy od wielkości sprzedaży tego auta) a nie jak tu mowa o 10000 lub więcej pracowników!! W tej fabryce będzie produkowanych do 150.000 E-aut rocznie co według mnie nie jest spektakularnym wynikiem!!! Możliwa pomoc od podatnika niemieckiego to ok. 300 mln. Euro dla bogatego Muska!!! LoooooooooooooooooooooooooL.

    Odpowiedz
  • Seter(2019-11-20 16:55) Zgłoś naruszenie 228

    Elon wybral glupio ze nie wybral Polski, tutaj by go na kolanach zwolnili ze wszelkich podatkow, jeszcze pewnie by mu ta fabryke wybudowali za rzadowe pieniadze. Dostalby slaveianinow Polaczków co za 1/4 kosztu pracy niemca by harowali w pocie czoła od rana do nocy a jak by cos chcieli albo sapali to by rzad wyslal policje ktora by do nich strzelala jak w JSW, gupi Elon...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-20 15:48) Zgłoś naruszenie 17917

    Proponuje zmienic temat i podyskutowac na temat tego miliona elektrykow, ktore zostana wyprodukowane w Polsce do 2021 roku zgodnie z radosna nowina premiera Morawieckiego ogloszona przed kilku laty w mediach. Otoz chce powiedziec, ze taki Musk powinien sie po prostu wstydzic budujac ta fabryke w Niemczech. On robi wielki blad, tak doswiadczonej kadry, tak rozwinietego przemyslu samochodowego i tak daleksieznych planow obecnego rzadu nie znajdzie na calym swiecie. Jestem pewny, ze po kilku lata splajtuje w Niemczech i przeniesie sie do pisiego raju ale wtedy my dumnie powiemu mu s.....laj. Spokojnie poczekamy na ta jego porazke, bo Niemcy to nie zaden przeciwnik dla nas, oni nic nie maja i zeby nie otwarcie naszego "olbrzymiegorynku zbytu dawno by oglosili bankrutctwo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • To nie moze byc(2019-11-20 15:41) Zgłoś naruszenie 4627

    Oj jaki skowyt pisowcow slychac po calym kraju - jak to jest, taki wasal ktory kupuje u wuja Sama wszystko co mozliwe, nie bedzie mial w nagrode zadnej fabryki Muska? - Toz to jest skandal, nam sie przeciez nalezy, my przywiazaniem dalismy nieraz dowody na nasza wiernosc i opluwamy seryjnie UE aby zrobic przyjemnosc wujowi Samowi i nieraz dawalismy przyklady o tym, ze nawet Unia dajaca nam setki miliardow EUR nie jest tak cenionym "przyjacielem" jak Yankesi a tutaj taki afront.

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-20 15:37) Zgłoś naruszenie 536

    Ale w artykule nic nie ma o Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Andrzej(2019-11-20 15:30) Zgłoś naruszenie 509

    W Polsce Tesla rozważała lokalizację w miejscowości Nekla k Wrześni i Poznania. Być może nie chcieli się bić o tych samych pracowników z VW.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polak(2019-11-20 14:20) Zgłoś naruszenie 5612

    Elon Musk i jego firemka hanbia nazwisko Nikoli Tesli... kto wie ten wie. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-20 14:13) Zgłoś naruszenie 4534

    Prosta sprawa!!! Bo teraz w Niemczech jest wielu specjalistów nowych technologii z Afyki i z Bliskiego Wschodu!!! Trzeba im po prostu dobrą pracę dać (integracja)!! LoooooooooooooooooooooooooooL.

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-20 14:12) Zgłoś naruszenie 8441

    Prosta sprawa!!! Bo teraz w Niemczech jest wielu specjalistów nowych technologii z Afyki i z Bliskiego Wschodu!!! Trzeba im po prostu dobrą pracę dać (integracja)!!! LoooooooooooooooooooooooooooL.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Assl(2019-11-20 11:12) Zgłoś naruszenie 16024

    Bez przesady z tą "gigafabryką". Przeciętna fabryka samochodów produkuje ich więcej niż wszystkie zakłady Tesli razem wzięte.

    Odpowiedz
  • Roman K.(2019-11-20 10:32) Zgłoś naruszenie 2980

    Totalne brednie dla typowych lemingów, miłujących jeszcze opozycję , choć to powoli się zmienia !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • P(2019-11-20 10:00) Zgłoś naruszenie 617

    Artykuł ciekawy ale autor jak wielu jest na bakier z geografią, Niemcy nie są najludniejszym państwem starego kontynentu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • WWC(2019-11-20 09:31) Zgłoś naruszenie 17327

    Elon powinien najpierw pogadać z Jeffem z Amazona o tym dlaczego Amazon przeniósł się z Niemiec do Polski....

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • InF(2019-11-20 09:31) Zgłoś naruszenie 17220

    A to dobre :) zobaczymy, co Musk powie, jak zderzy się z rzeczywistością niemieckiego prawa pracy :) Kraina, gdzie pracownik w zasadzie może nie przychodzić do pracy, i nie można go zwolnić. Każdą najmniejszą decyzję musi tez zatwierdzić rada zakładowa. Powodzenia dla Muska, prowadzenie firmy w Niemczech to hardkor, jest się zakładnikiem pracownika.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz