„Rząd Węgier uważa decyzję chorwackiego sądu za nacisk polityczny i tak jak do tej pory popiera w tej sprawie MOL” – zacytował we wtorek dziennik „Magyar Nemzet” węgierskie Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Według CIR, celem państwa chorwackiego jest odzyskanie od MOL-u pakietu akcji spółki INA, która odgrywa istotną rolę w chorwackiej gospodarce narodowej; przypuszczalnie Zagrzeb sądzi, że będzie to łatwiej osiągnąć, jeśli zostanie orzeczona wina oskarżonych.

Sąd pierwszej instancji w Zagrzebiu skazał w poniedziałek na kary więzienia byłego premiera Chorwacji Ivo Sanadera oraz Hernadiego na odpowiednio sześć lat i dwa lata więzienia, uznając ich za winnych korupcji. Hernadi został uznany za winnego przekupienia Sanadera, aby MOL był kluczowym udziałowcem w firmie INA, w której MOL ma największy, ale nie większościowy pakiet akcji. Sanaderowi zarzucano m.in., że przyjął łapówkę w wysokości 10 mln euro, w zamian za co MOL miał uzyskać prawo do zarządzania spółką INA.

Adwokat Hernadiego, Peter Zamecsnik powiedział dziennikowi „Magyar Nemzet”, że ekipa obrońców szefa MOL odwoła się od wyroku sądu. Dodał, że zgodnie z prawodawstwem chorwackim od wyroku można odwołać się dopiero po sformułowaniu go na piśmie. Zaznaczył, że w apelacji obrona będzie przekonywać o niewinności Hernadiego.

MOL posiada prawie 50 proc. akcji spółki INA, podczas gdy państwo chorwackie – około 45 proc.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)