„Otrzymaliśmy pilne zamówienie od chińskich państwowych szpitali” - potwierdza dyrektor operacyjny fińskiego przedsiębiorstwa Genano, Aleksi Ahti.

W oficjalnym komunikacie spółki podano, że firma ma duże doświadczenie w dostarczaniu sprzętu do zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w sterylnych oraz wyizolowanych pomieszczeniach szpitalnych. W poprzednich latach realizowane były m.in. dostawy do zakładów lecznictwa w Arabii Saudyjskiej w trakcie epidemii wirusa MERS - podkreślono.

Dziennik „Helsingin Sanomat” przypomina także, że firma realizowała zamówienie także do szpitali w Azji podczas epidemii wirusa SARS. W trakcie poprzednich epidemii dostarczono ok. 100 urządzeń. Obecnie z Chin w ciągu tygodnia zamówiono ok. 200 sztuk, co znacznie przekracza średnie roczne zamówienia firmy realizowane dla szpitali czy laboratoriów.

Według ostatnich informacji pierwsze partie sprzętu mają trafić bezpośrednio do szpitali w Wuhan. W chińskim mieście, w którym zlokalizowano ognisko nowego koronawirusa mają zostać zbudowane w szybkim tempie także nowe szpitale dla ok. 2 tys. pacjentów. Fiński zakład zdecydował też podarować kilka urządzeń dla placówek powstających w strefie kryzysowej.

Według komunikatu firmy Genano, opatentowana technologia zastosowana w jej oczyszczaczach „eliminuje i zabija wszystkie rozprzestrzeniające się drogą powietrzną drobnoustroje, jak wirusy czy bakterie”.

W oczyszczaczach zdolnych wychwycić drobne cząstki o wielkości trzech nanometrów nie ma mechanicznego filtra, który trzeba konserwować, a powietrze filtrowane jest przez działanie silnego pola elektrycznego.

>>> Czytaj też: Szef WHO w Pekinie: Chiny są w stanie opanować epidemię koronawirusa