W poniedziałek wieczorem szefowa hiszpańskiej dyplomacji oznajmiła, że zaprezentowany 14 lutego przez szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela projekt unijnego budżetu nie spełnia oczekiwań władz w Madrycie.

“Jest on niewystarczający (…), a podział środków niesprawiedliwy. Projekt ten nie uznaje roli rolnictwa jako elementu polityki spójności oraz jako podstawowego elementu służącego przemianom ekologicznym” - wyjaśniła Gonzalez Laya.

We wtorek hiszpańskie media wskazują, że zaprezentowany przez Michela projekt unijnego budżetu spotkał się już z negatywnym przyjęciem także w innych państwach członkowskich UE. Oczekują trudnych negocjacji podczas czwartkowego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

Dziennik “El Pais” odnotowuje, że projekt budżetu został pozytywnie oceniony przez unijnego komisarza ds. budżetu i administracji Johannesa Hahna, który nazwał go “dobrym punktem wyjścia” do dalszych rozmów.

“Ten optymizm Komisji Europejskiej nie jest jednak podzielany praktycznie w żadnej ze stolic Unii Europejskiej” - wskazał madrycki dziennik.

Także publiczna telewizja TVE odnotowuje, że propozycje nowego budżetu są negatywnie odbierane przez większość państw UE z powodu cięć w polityce spójności oraz w polityce rolnej. Przypomina, że proponowane w obu tych obszarach wydatki są wobec poprzedniego budżetu niższe odpowiednio o 12 proc. i 14 proc.

Marcin Zatyka (PAP)