Chiński producent samochodów elektrycznych BYD Auto oświadczył, że jest obecnie numerem jeden na świecie w produkcji masek ochronnych na twarz.

W odpowiedzi na rozwijającą się epidemię koronawirusa spółka rozpoczęła produkcję deficytowego środka ochrony osobistej niespełna miesiąc temu. Firma może wytwarzać 5 milionów masek dziennie i dalej zwiększa wydajność. Założyciel koncernu Wang Chuanfu kierował zespołem 3000 inżynierów, którzy budowali linie produkcyjne od zera. Użyli do tego 90 proc. komponentów dostępnych na miejscu. BYD nie określił rodzaju masek, jakie wytwarza.

Dane dotyczące wielkości produkcji BYD trudno jest porównać z informacjami opublikowanym przez inne podmioty z branży. Na przykład 3M Co. oświadczyło, że zwiększa produkcję do poziomu miliona masek ochronnych miesięcznie, ale również nie podało konkretnych liczb.

Reklama

>>> Czytaj również: Szczyt epidemii w Chinach mija. Notuje się dalszy spadek nowych przypadków koronawirusa

Rozprzestrzenienie się epidemii koronawirusa, a potem przekształcenie jej w światową pandemię, spowodowało gwałtowny wzrost zapotrzebowania na maski i środki dezynfekujące do rąk. Dające się szybko odczuć braki na rynku skłoniły wiele firm przemysłowych do zmiany lub rozszerzenia profilu działania i budowy nowych linii produkcyjnych.

Guangzhou Automobile Group Co., gigant naftowy Sinopec i jedna z największych wytwórni elektroniki na świecie, Foxconn, również dołączyły do grona rozwijającej się dynamicznie grupy producentów masek. Błyskawiczne przejście z produkcji jednego towaru na drugi podkreśla potencjał produkcyjny chińskiej gospodarki. Dodatkowo pokazuje jak bardzo chińskie firmy są zaangażowane w walkę z rozprzestrzenianiem się śmiertelnego wirusa, który od kilku tygodni paraliżuje światową gospodarkę.

>>> Czytaj również: Koronawirus "zabija" też zwierzęta. Głównie w Chinach

Przed wybuchem epidemii COVID-19 Chiny były największym na świecie producentem masek. Według Narodowej Komisji Rozwoju i Reform Chińskiej Republiki Ludowej od dnia 22 lutego zwiększono ich produkcję do 54,8 miliona sztuk dziennie.

BYD Auto, której udziałowcem jest między innymi Warren Buffett, jest spółką córką koncernu BYD Co. Firma powstała w 1995 roku i pierwotnie zajmowała się produkcją baterii do telefonów komórkowych. Z czasem rozwinęła się na tyle, że weszła w nowe branże, w tym wytwarzanie akumulatorów i pojazdów elektrycznych, wózków widłowych, czy paneli słonecznych.