Po raz pierwszy od trzech dekad australijska gospodarka, której wartość jest oceniana na 1,17 bln dolarów USA, weszła w okres recesji - pisze Reuters. Przyczyniły się do tego długotrwałe pożary lasów, które nękały kontynent przez kilka miesięcy w 2019 r., oraz epidemia SARS-CoV-2.

W Australii, która wprowadziła w czwartek zakaz wjazdu dla obcokrajowców, zarejestrowano dotąd 800 zakażeń koronawirusem, większość - w gęsto zaludnionym stanie Nowa Południowa Walia. W nocy z czwartku na piątek z powodu powikłań po Covid-19, chorobie wywoływanej przez wirusa, zmarła tam 81-letnia kobieta. Dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Australii wynosi siedem zgonów.

W najbliższych dniach władze Australii zamierzają przedstawić drugi już pakiet działań, które mają osłonić gospodarkę przed konsekwencjami kryzysu wywołanego rozprzestrzenianiem się wirusa. Pierwszy pakiet został uruchomiony w czwartek.

Liczba zakażonych w Australii jest relatywnie niska, ale w dobie globalizacji skutki pandemii groźnego koronawirusa mogą bezpośrednio wpłynąćna funkcjonowanie gospodarki w tym kraju - wskazuje Reuters. Pomoc rządowa ma wynieść 3-4 proc. australijskiego PKB.

Minister skarbu Josh Frydenberg odmówił komentarza w sprawie rozmiarów pomocy. W rozmowie z Reuterem podkreślił jedynie, że głównym celem drugiego będzie ochrona osób, które straciły pracę z powodu koronawirusa.

W czwartek australijski przewoźnik narodowy Qantas Airways poinformował, że ok. 30 tys. pracowników zostało wysłanych na zwolnienia lekarskie. Zwolnienia obejmują też coraz więcej firm branży turystycznej. W całym kraju rośnie liczba osób starających się przez internet znaleźć pracę w supermarketach, które zwiększają zatrudnienie w ostatnich dniach, bo ludzie robią zapasy. Liczba ofert wzrosła w ostatnim tygodniu o 8,8 proc.

Pierwsza transza pomocy rządowej dla gospodarki została przedstawiona przez władze Australii w czwartek. Jej całkowita wartość wynosi 100 mld dolarów australijskich. Centralny bank Australii obniżył w tym tygodniu stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc. (PAP)

mars/ akl/